Planujesz zakup szczeniaczka? Zadbaj o jego dietę od samego początku!

Zakup lub adopcja szczeniaczka wiąże się nie tylko z ogromem szczęścia, ale także z wieloma obowiązkami oraz wyzwaniami, które stoją przed jego nowym właścicielem. Należy zadbać o dobre wychowanie psa, nauczyć go wielu prawidłowych nawyków oraz zadbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Jednym z kluczowych zagadnień, któremu należy poświęcić uwagę, jest dieta Twojego pupila. Jak powinna wyglądać dieta szczeniaczka? Wszystkiego dowiesz się poniżej!

Dwa główne etapy diety u szczeniąt

Prawidłowe żywienie szczeniąt jest bardzo istotne. Od niego zależy prawidłowy wzrost szczeniaka, jego rozwój oraz zdrowie w wieku dorosłym. Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta szczenięcia?

Ze względu na dietę okres wzrostu szczenięcia dzieli się na dwa etapy: do momentu osadzenia i po osadzeniu. Do około 4 tygodnia życia szczeniaki żywią się wyłącznie mlekiem matki. W takim mleku oprócz podstawowych składników odżywczych, które są im niezbędne do rozwoju, zwierzęta otrzymują również wiele innych dobroczynnych substancji: przeciwciała, hormony, czynniki wzrostu oraz enzymy. Po tym okresie można dołączyć dokarmianie, ale ma to na celu jedynie powolne nauczenie szczeniaka spożywania innego pożywienia niż mleko matki. Warto dodać, że wprowadzanie pokarmu stałego przyspiesza dojrzewaniem układu pokarmowego.

Po odsadzeniu sposób żywienia szczeniaka ulega zmianie. Dzieje się to w okresie 6-8 tygodnia życia małego pieska. Jak teraz możesz prawidłowo zadbać o swojego szczeniaczka? Dieta pieska powinna być przede wszystkim zbilansowana, czyli odpowiadać potrzebom jego organizmu. Jeżeli szczeniak w tym okresie trafia do nowego właściciela, przez okres 7-14 dni należy zapewnić mu bardzo podobną dietę, do tej którą miał wcześniej. Nagła zmiana diety może doprowadzić do zaburzeń pokarmowych. Właśnie z tego względu dietę szczeniaka należy rozszerzać powoli, obserwując to, jak zachowuje się piesek.

Jak często karmić szczeniaczka?

Szczeniaczek potrzebuje większej ilości składników odżywczych niż dorosły pies. Z tego względu małe psy powinny być karmione częściej niż psy dorosłe.

Częstotliwość karmienia szczeniaków:

  • początkowo (6-8. tydzień życia) szczeniak powinien jeść w ciągu doby 5-6 porcji,
  • w 3. miesiącu życia częstotliwość podawania pokarmu powinna być zmniejszona do 4 razy,
  • w 5. Miesiącu należy zmniejszyć częstotliwość do 3 razy na dobę,
  • powyżej 7 miesiąca życia pies powinien jeść raz lub dwa razy dziennie.

Posiłki powinny być podawane o stałych porach.

Dieta szczeniąt a zapotrzebowanie na energię

Szczeniaki mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie na energię niż psy dorosłe. Przyjmuje się, że do momentu osiągnięcia 50% końcowej masy ciała zapotrzebowanie energetyczne jest prawie trzykrotnie większe niż wartość spoczynkowego zapotrzebowania na energię dorosłego psa. Oczywiście wraz ze wzrostem psa jego zapotrzebowanie na energię maleje. Już po osiągnięciu przez pieska 80% docelowej masy ciała, jest ono jedynie dwukrotnie większe. Wyjątek stanowią tutaj szczenięta psów ras dużych lub olbrzymich, gdzie ich zapotrzebowanie jest o ok. 25% większe niż w przypadku szczeniaków mniejszych ras.

Należy pamiętać także o jednej bardzo ważnej zasadzie. Rosnący piesek w krótkim czasie zwiększa swoją masę ciała, a jego zapotrzebowanie energetyczne w tym samym czasie spada w stosunku do tej masy. Nadmiar energii w pokarmie powoduje przyspieszenie wzrostu, co z kolei prowadzi do rozwinięcia zaburzeń budowy szkieletu. Dodatkowo nadmiar energii w pokarmie przyczyni się do rozwinięcia nadwagi, która może przyczyniać się do wielu innych schorzeń.

Dieta jest bardzo ważnym czynnikiem na każdym etapie wzrostu Twojego psa. Odpowiednie żywienie szczeniąt jest szczególnie ważne, ponieważ warunkuje ich prawidłowy rozwój oraz zdrowie w przyszłości. Jeżeli chcesz odpowiednio zadbać o dietę swojego psa, postaw na wysokiej jakości karmę. Suche karmy dla psów w Babuzoo to pyszne i zdrowe jedzenie, które sprawi, że Twój pies będzie szczęśliwy i pełen energii każdego dnia.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *