Karmienie psa – o czym warto pamiętać? Podstawowe zasady żywienia

Mogłoby się wydawać, że karmienie psa nie jest zadaniem szczególnie trudnym, wymagającym większego przemyślenia jego zasad. Czy w ogóle są jakieś zasady? Oczywiście, że tak! Dowiedz się, jak karmić swojego czworonoga, aby był zdrowy i szczęśliwy.

Karmienie ograniczone czasowo i ilościowo

Istnieje kilka technik podawania pokarmu, ale najlepszym wyborem jest karmienie ograniczone czasowo i ilościowo. Pies powinien otrzymywać dostęp do miski o określonych porach, określoną liczbę razy dziennie. Porcja musi być ściśle wyznaczona, aby ani nie schudł z powodu niedojadania, ani nie przytył z powodu nadmiaru. Technika ta ma tę zaletę, że uczysz psa pewnej regularności. To daje czworonogowi poczucie bezpieczeństwa, bowiem psy lubią schematy i jasno wyznaczone zasady. Masz kontrolę nad tym, ile Twój pupil zjada. Możesz też zabezpieczyć jedzenie pomiędzy posiłkami, aby nie uległo zepsuciu.

Nie powinno stosować się karmienia bez ograniczeń (dostęp do pełnej miski cały czas), ponieważ nie masz wówczas kontroli nad tym, ile faktycznie pies je. Poza tym jedzenie przez dłuższy czas pozostawione w misce szybko się zepsuje, co jest niebezpieczne. Naturalnie istnieją wyjątki od tej zasady. Stały dostęp do miski powinny mieć m.in. suki karmiące, a także psy, które doświadczyły deprywacji jedzenia, np. psy zabrane z ulicy czy schroniska (ale tylko w okresie terapii, docelowo dąży się do wprowadzenia karmienia ograniczonego ilościowo i czasowo).

Karmienie interaktywne (poprzez chowanie jedzenia w zabawkach) i szkoleniowe (w formie nagrody podczas ćwiczeń) jest świetnym rozwiązaniem, bowiem buduje wieź, zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, ale nie może być jedyną formą karmienia. Dlaczego? O tym poniżej.

Pozwól psu zjeść w spokoju

Wybierz odpowiednie miejsce na miskę z wodą i jedzeniem. Powinna to być przestrzeń, w której pies będzie mógł zjeść w ciszy i spokoju, bez ciągłego rozpraszania i stresu. Między innymi właśnie dlatego nie można „spalić miski”, czyli pozbyć się jej na dobre, i zastąpić ją karmieniem interaktywnym lub/i szkoleniowym. Pies, jako członek rodziny, wcale nie musi zapracować na każdy kawałek jedzenia. Przynajmniej jeden posiłek powinien dostać „za darmo”, do miski!

Pozwól psu odpocząć

W miarę możliwości podawaj psu posiłki o względnie stałych porach. Zarządzaj czasem w taki sposób, aby pies nie musiał jeść zarówno zaraz po intensywnym wysiłku, jak i tym bardziej chwilę przed nim. Czworonóg powinien ograniczyć aktywność minimum do 2 godzin po jedzeniu.

Wybierz wysokiej jakości karmę

Jeśli decydujesz się na gotową karmę suchą bądź mokrą, wybierz odpowiedzialnie. Postaw na sprawdzone produkty najwyższej jakości, jak karmy SPECIFIC™, które są karmami pełnoporcjowymi, dostarczającymi niezbędnej dawki składników odżywczych. Dobierz karmę właściwie do wieku swojego pupila, jego trybu życia i stanu zdrowia.

Jak często?

Pies powinien jeść minimum 2 razy dziennie, a jeśli jest taka możliwość – nawet 3. Jeśli podzielisz dzienną porcję na kilka mniejszych, pies będzie lepiej trawił i nie będzie ociężały po posiłku. Poza tym, jeśli Twój podopieczny bardzo lubi jeść i nigdy nie odmawia, lepiej zaoferować mu kilka posiłków niż jeden i „skazać” go tym samym na uczucie głodu przez resztę dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *