Jak dbać o domowe akwarium?

Czysta woda, bujne, zielone rośliny, kolorowe rybki- nowe akwarium od razu przyciąga uwagę  Żeby utrzymać taki efekt zbiornik wymaga regularnej pielęgnacji. Dzięki kilku radom dbanie o domowe akwarium nie zajmie wiele czasu.

Czyste szyby

Nawet przy wodzie dobrej jakości i  odpowiednich warunkach oświetleniowych szyby akwarium mogą zarastać glonami. Aby temu zapobiec, szyby należy regularnie, co dwa do czterech tygodni, czyścić specjalnym przyrządem- czyścikiem z ostrzami lub magnetycznym. Uwaga: jeśli zbiornik jest plastikowy, ostrza mogą go porysować.

Czysty filtr

Dobry filtr utrzymuje wodę w czystości i uwalnia ja od części stałych, takich jak odchody ryb lub martwe części roślin. Aby działał prawidłowo, wkłady należy regularnie czyścić i wymieniać. Co około miesiąca cały filtr trzeba zdemontować i dokładnie oczyścić. Uwaga: można użyć tylko zimnej lub letniej wody, gorąca zabija pożyteczne bakterie. Całość wkładów filtrujących wymienia się jednocześnie tylko w przypadku choroby ryb.

Sprzątanie podłoża

Martwe części roślin, odchody, resztki pokarmu- to, czego nie usunie filtr gromadzi się na dnie, tworząc nieestetyczną i pochłaniającą tlen warstwę. Podłoże trzeba sprzątać co dwa- cztery tygodnie odmulaczem lub po prostu wężem, uważając, by nie uszkodzić roślin i nie wciągnąć ryb. Dlatego koniec węża lepiej skierować do wiadra niż bezpośrednio do odpływu.

Podmiana wody

Dbając o domowe akwarium nie zapominajmy o zmianie wody. To nieskomplikowana czynność, bowiem podmienia się około jednej trzeciej objętości zbiornika. Warto przy okazji sprawdzić jakość wody za pomocą pasków testowych. Do uzupełnienia nadaje się woda z kranu w odpowiedniej temperaturze i po użyciu uzdatniacza.

Im większe akwarium domowe, tym łatwiej o nie dbać

Duże zbiorniki regulują się w dużej mierze same i zanieczyszczenie nie zaburzają ich równowagi biologicznej tak łatwo, jak ma to miejsce w małych akwariach. Liczne, zdrowe rośliny działają jak filtry i dostarczają dodatkowego tlenu. Liczba ryb także wpływa na stan akwarium, oczywiście im jest ich mniej, tym mniej zanieczyszczeń wytwarzają. Zwykle też w przypadku mniejszej ilości ryb są one zdrowsze.

Wiedza o tym, jak dbać o domowe akwarium, zwłaszcza, że nie zajmuje to wiele czasu, pozwoli cieszyć się w pełni tym hobby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *