Nowy domownik – jak zająć się chomikiem?

Coraz więcej ludzi decyduje się na chomika z powodu sympatii do tego gryzonia lub traktując to jako alternatywa dla psa czy kota. To zwierzątko to doskonały pupil dla dziecka lub całej rodziny. Gryzoń nie wymaga dużej powierzchni, a jego żywienie nie należy do najtrudniejszych. Chomiki od lat cieszą się ogromną sympatią z uwagi na swoje radosne, żywiołowe i przyjazne usposobienie. Warto jednak pamiętać, by prawidłowo opiekować się zwierzęciem i zadbać o jego wszystkie potrzeby.

Najlepsze miejsce

Najważniejsze, by stworzyć zwierzęciu możliwie najlepszą przestrzeń. Najlepszym wyborem będzie klatka. Chomiki uwielbiają wspinać się po szczebelkach i skakać. Zakupić ją można w sklepie zoologicznym, niekiedy z pełnym wyposażeniem. Poleca się dużą klatkę, by gryzoń miał mnóstwo przestrzeni. Chomiki zazwyczaj wydzielają sobie swoje przestrzenie, czyli miejsce, gdzie jedzą, gdzie się załatwiają lub śpią. Optymalne rozmiary klatki to 45×30 cm, a w przypadku chomików syryjskich min. 80×40 cm. Klatkę należy umieścić w miejscu, gdzie nie jest ani za ciemno, ani za jasno. Nie powinna znajdować się blisko okna ani w miejscu nasłonecznionym. Warto też uważać na innych zwierzęcych domowników, jak koty czy psy.

Wyposażenie klatki

Obowiązkowymi elementami klatki są miska na pokarm i wodę (lub poidełko), akcesoria do zabawy, jak np. kołowrotek, drabinki, tunele i inne, a także domki/hamaki lub legowiska. W lokum naszego gryzonia obowiązkowo należy wyłożyć dno klatki grubą (min. 5 cm) warstwą ściółki. Warto wyposażyć jego dom niczym plac zabaw, gdyż chomiki uwielbiają się bawić.

Karmienie

Karmienie chomika nie należy do najtrudniejszych. Z pomocą wychodzą sklepy zoologiczne, które zapewniają karmę dla tych gryzoni. Jednak warto dodatkowo do suchej karmy dodawać inne produkty, jak świeże warzywa (marchewka, papryka, ogórek) lub owoce (jabłko, gruszkę), a także miks orzechów czy pestki słonecznika bądź dyni. Zwierzę musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody.

Oswajanie

Najważniejsze jest stopniowe oswajanie gryzonia. Nie można zrobić tego zbyt szybko, gdyż zwierzę może być przerażone i istnieje prawdopodobieństwo, że będzie się bronić i nas gryźć. Po zakupie chomika i umiejscowieniu go w klatce powinno się dać mu minimum dwa dni na przyzwyczajenie się do nowych warunków. Nie wolno na początku ani głaskać ani brać na ręce. Przez kolejne kilka dni podajemy mu przez klatkę różne smakołyki. Następnie po min. tygodniu warto oswoić chomika ze swoją dłonią i zaczekać aż sam na nią wejdzie. Ważne, by zawsze to zwierzę samo chętnie podchodziło do nas. Nie można go budzić ze snu ani niepotrzebnie stresować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *