Ciężarna kotka, co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć o ciężarnej kotce? Warto wiedzieć że przy zdrowym i zadbanym pupilu zazwyczaj ciąża przebiega bezproblemowo i chociaż myślimy że podczas tego okresu nie musimy nic robić i tylko obserwować to możemy się nieźle pomylić, więc co jest tak bardzo istotne i co powinniśmy wiedzieć?

Fizjologia

Kotka zwykle i standardowo potrafi zajść w ciąże w trakcie rui, która zwykle występuje 4 razy na 12 miesięcy, chociaż kotki niewysterylizowane mogą wejść w ruję tak zwaną permanentną która odbywa się dzień w dzień bez przerwy co również warto wiedzieć. Od czego zwykle jest uzależniona ruja? Szczególnie od trybu dziennego kota i co najdziwniejsze? Również od długości dnia.

Jak długo trwa ciąża?

Sama ciąża przy tak zwanych ” dachowych kotach ” może trwać mniej więcej do 66 dni, natomiast przy rasowych ten okres szczególnie się wydłuża i chociaż gdy Nasz kotek posiada dużo stresu lub jakąś chorobę ten czas ciąży może się znacznie wydłużyć lub przyśpieszyć, dlatego warto być przygotowanym na każdą okazję. Naszym obowiązkiem również jest zadbanie o wartości odżywcze Naszej kotki bogate w białko zwierzęce i tłuszcze tak by pokarm który będzie oddawać był zdrowy szczególnie że karmienie mlekiem wynosi nawet 4 tygodnie. A kociaki które już się urodzą  zawsze są ślepe, gdzie okres w którym zaczynają otwierać oczy jest statystycznie do 10 dni

Opieka podczas ciąży

Sama w Sobie ciąża dla Naszej kotki jest sporym wysiłkiem, a ruje męczące. Ciąża nie jest wskazaniem do ograniczenia ruchu, a wręcz przeciwnie gdzie powinniśmy dbać o kondycję, bawiąc się z Nią tak by był częsty ruch. Oczywiście skakanie i wspinanie się które grozi upadkiem jak najbardziej trzeba wykluczyć gdyż w takim okresie musimy często zawieszać oko na Naszą ciężarną kotkę.

Podsumowanie

Ciężarna kotka, co jeszcze warto wiedzieć? Musimy Pamiętać, że kocia bezdomność w Polsce jest bardzo duża, a schroniska i fundacje są w większości zapełnione. Przy tak dużej skali problemu, niehodowlane kotki, powinny zostać wykastrowane przed pierwszą rują. Korzyści wynikające z zabiegu są niewspółmierne do ewentualnej ciąży. I oczywiście musimy odpowiednio przygotować legowisko dla małych kociąt bo na Ich bezpieczeństwu musi Nam zależeć tak samo jak na Ich matce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *