Dlaczego warto spacerować z psem?

Mało osób jest w stanie zrozumieć, jak istotną rolę w psim życiu odgrywają spacery. Według wielu idealnym miejscem dla każdego psa jest dom z dużym ogrodem, który zwykle staje się dla niego klatką, redukując ilość spacerów do minimum. Dlaczego spacer z psem jest tak istotne?

Spacer z psem – coś więcej niż fizjologia

Dla naszego czworonoga spacer jest czymś znacznie więcej niż dla nas samych. To nie tylko możliwość załatwienia niezbędnych potrzeb fizjologicznych, ale także bardzo istotny czynnik dla behawioru i zdrowia psów. Choć w ciągu dnia nasi psi towarzysze przesypiają nawet 18 godzin, pozostały czas powinien być dla nich wypełniony przyjemnymi aktywnościami. Potrzeby naszego pupila są jednak znacznie większe niż toaleta, jedzenie i spanie.

Wychodząc na spacer nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na psiej toalecie oraz „wybieganiu” psa. Czworonóg powinien mieć możliwość swobodnego obwąchania otoczenia i poznawania świata z pomocą swojego nosa. Dobrze, jeśli trasa spaceru stosunkowo często się zmienia, dając psu możliwość zapoznania się z nowymi zapachami. Węszenie ma bardzo pozytywny wpływ na psie samopoczucie, dlatego nie należy psu przerywać tej czynności.

Innym ważnym aspektem jest możliwość kontaktu z przedstawicielami swojego gatunku. Nasz pupil mając stały kontakt z innymi psami i mogąc swobodnie się z nimi przywitać, czuje się bardziej spełniony. Oczywiście dotyczy to jedynie psów, które nie mają problemów behawioralnych oraz posiadają rozwinięte potrzeby społeczne.

Spacer a relacja z opiekunem

Spacer z psem jest także czymś, co pozwala nam zacieśnić więź z naszym czworonogiem. Choć znaczną część tej aktywności powinny wypełnić potrzeby naszego psa, by mógł on swobodnie poznawać otoczenie i załatwiać wszystkie ważne psie sprawy, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać spacer do poprawienia naszych wspólnych relacji.

Możliwość odbycia krótkiego treningu w rozproszeniu, zabawa szarpakiem w parku czy gry węchowe z wykorzystaniem możliwości terenowych pozwolą nie tylko zmęczyć psychicznie psa, ale także zacieśnić więź z opiekunem oraz sprawić, że zacznie kojarzyć czas spędzony razem z czymś bardzo przyjemnym. Warto pamiętać jednak, by unikać zbyt częstej zabawy w aportowanie. Nadmierna fascynacja piłeczką może źle wpłynąć na psychikę naszego psa i powodować frustrację oraz problemy z ekscytacją.

Źródło:

https://mojzdrowyfutrzak.bayer.com/pl/zdrowie/piec-zabawnych-sposobow-na-spacer-psem/