Lepsze i gorsze karmy dla psów – jak je odróżnić?

Żywienie pupila to temat rzeka. W sklepach zoologicznych można bowiem znaleźć różnorodne przysmaki. Odpowiednio dobrane karmy dla psów zapewnią zwierzakom długie i zdrowe życie. No ale jak odróżnić te dobre od tych złych? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule.

Zrezygnuj z karm marketowych

Na wstępie należy podkreślić, że karmy, które możemy kupić w pierwszym lepszym markecie, to samo zło. Najczęściej posiadają one niewielką zawartość mięsa. A to „mięso” stanowi przede wszystkim odrzuty, powstające w procesie produkcji kiełbas, szynek i innych tego typu produktów. Poza tym karmy marketowe nafaszerowane są konserwantami, barwnikami, wzmacniaczami smaku i zapachu i innymi sztucznościami, szkodliwymi dla zdrowia Twojego psa. Właśnie dlatego należy odrzucić tak szeroko reklamowane w telewizji karmy. Przed każdym zakupem warto natomiast starannie przeanalizować skład produktu. Zdrowe, wysokiej jakości karmy dla psów nie powinny posiadać żadnych, zbędnych dodatków i sztucznych składników.

Karmy dla psów o dobrym składzie

Aby wyróżnić lepsze i gorsze karmy dla psów, kluczowy jest natomiast skład poszczególnych produktów. Oczywiście im większa zawartość mięsa, tym lepsza karma. Dobre karmy dla psów powinny posiadać mniej więcej 30-50 procent tłuszczu, 20 procent białka oraz 20-40 procent węglowodanów. Zasadniczym składnikiem wysokiej jakości karmy powinno być mięso i ryby. Ważne są również jajka, które dbają o piękną sierść Twojego pupila i są źródłem witamin i minerałów. Przydadzą się też zdrowe oleje, w tym na przykład kwasy tłuszczowe Omega-3, DHA oraz EPA. No i w odróżnieniu od karmy kociej, karmy dla psów powinny zawierać warzywa i owoce. Pies nie jest bowiem tak bezwzględnym mięsożercą, jak kot. Warzywa i owoce ułatwią zatem trawienie i wspomogą perystaltykę jelit.

Jakie mięso i jakie ryby?

No tak, ale w sklepach zoologicznych można znaleźć karmy dla psów z pstrągiem, łososiem, makrelą, cielęciną, wołowiną, wieprzowiną, kurczakiem, królikiem i całą masą innych komponentów. Jak w tym gąszczu informacji nie zwariować? Tak naprawdę nie ma większego znaczenia, jaki rodzaj mięsa wybierzesz. Sam musisz zaobserwować, która kompozycja bardziej odpowiada Twojemu psu. Najważniejsze to ustalić, czy puszka karmy dla psów albo sucha karma zawiera rzeczywiście mięso, a nie odrzuty lub inne, dziwne dodatki. Im lepiej opisany skład produktu, tym większe zaufanie można mieć do danej karmy. Rozróżnienie karmy lepszej i gorszej wcale nie stanowi zatem wielkiego wyzwania. Wystarczy poświęcić trochę czasu na poznanie producenta i oferowanych przez niego produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *