Zabawki dla gryzoni – jak bawić się z chomikiem, szczurkiem czy świnką morską?

Oprócz wciąż bijących popularności kotów czy psów, serca opiekunów podbijają gryzonie. To one z roku na rok są coraz chętniej wybierane jako nieduże zwierzaki domowe. Chomiki, mysze, szczury, świnki morskie, szynszyle i inne gryzonie potrzebują opieki i troski.

Jakiej rozrywki potrzebują gryzonie

Rynek zabawek dla czworonożnych przyjaciół stale rośnie. Nie tylko różnorodność i bogatość wyborów można spotkać na półkach alejek dla kotów czy psów, ale i gryzoni. Wybierając zabawki czy akcesoria niezbędne dla pupili należy się kierować ich bezpieczeństwem, jak i użytecznością danej rzeczy. Różne tekstury, kolory i kształty zachęcają opiekunów do zakupu, poszerzając tym samym domowe zbiory. Z biegiem czasu zmienia się wiedza opiekunów na temat poszczególnych gatunków zwierząt. Dowiadujemy się wciąż nowych rzeczy, poznajemy mechanizmy i ich psychikę, a także potrzeby, które muszą zostać zaspokojone. Nie inaczej jest w przypadku nieco mniej popularnych zwierząt w porównaniu do psa i kota, ale wciąż poszerzające się grono gryzoni. Gryzonie także posiadają swoje potrzeby, które muszą zostać zaspokojone, aby zachować stabilizację psychiczną i balans. Nie zaliczają się tam jedynie potrzeby fizjologiczne czy żywieniowe, ale także ruchu czy zabawy. To właśnie zabawa odgrywa dużą rolę w życiu gryzonii. Pozwala rozładować nagromadzoną energię, rozładować napięcie, zagwarantować ruch a dodatkowo być po prostu rozrywką.

Gryzonie tak jak psy czy koty w postaci piłki czy myszek posiadają pakiet niezbędnych zabawek, które powinny znaleźć się w przestrzenii czworonoga. Można także postawić na kreatywność i samemu przygotować zabawki dla gryzoni, które umilą dzień. Nie potrzeba do tego skomplikowanych przyrządów czy akcesoriów. Z odrobiną chęci naprawdę można wyczarować od najprostszych zabawek do skomplikowane tunele, które z pewnością pupil doceni.

Kołowrotki

Kołowrotki to jedna z najpopularniejszych zabawek dla gryzoni z tego też względu, że w naturalnym środowisku gryzonie pokonują wiele kilometrów w ruchu. To także jeden z akcesoriów, który zapewnia im niezbędny ruch. Kołowrotek umieszczony w klatce pozwala rozładować nadmiar energii, który drzemie w tych niewielkich ciałkach. Wybierając odpowiedni nie należy brać pierwszego lepszego z brzegu. Ważny jest model, jak i wielkość zabawki tak, aby dopasowana była do potrzeb pupila a jednocześnie spełniała swoje zadania. Na rynku dostępne jest kilka różnych typów kołowrotków. Różnią się między sobą wielkością, sposobem montowania oraz materiałem z jakiego są wykonane. Wybierając kołowrotek można wybierać spośród modeli plastikowych, drewnianych i metalowych.
Kołowrotki plastikowe to jedna z najtańszych opcji. Dużym plusem jest łatwość czyszczenia. Oprócz tego cała konstrukcja jest lekka, nie wydając przy tym zbyt głośnych, uciążliwych dźwięków. Plastikowe wersje dostępne są w wersji wolnostojącej lub takiej, którą montuje się wewnątrz klatki. Warto przed zakupem zwrócić uwagę na to, czy w wersji pełnej znajdują się niewielkie wypustki, które zapobiegają się ślizganiu. To dobry wybór, jednak z czasem może on zostać pogryziony przez gryzonia.
Kołowrotki metalowe to najtrwalszy model, odporny na destrukcyjne zapędy gryzoni. Łatwe do utrzymania w czystości i odporne. Niestety większość z nich produkowana jest w wersji ze szczebelkami, które nie sprawdzą się w przypadku mniejszych gryzonii. Istnieje ryzyko, że niewielkie łapu wpadną między szczebelki co może skutkować nieprzyjemnymi kontuzjami. Metal może z czasem zacząć rdzewieć co może powodować skrzypienie.

Kołowrotki drewniane cechują się estetycznym, naturalnym wyglądem. To najdroższa opcja ze wszystkich. Trudno je też utrzymać w czystości ze względu na naturalny materiał. Kołowrotki drewniane są ciche przez osadzenie na kulkowym łożysku. Wiele z drewnianych kołowrotków posiada niewielkie wypustki ułatwiające odpychanie.

Dostępne są modele zarówno pełne oraz z prętami. Lepszym i chętniej polecanym wyborem są kołowrotki pełne, ponieważ nie istnieje ryzyko łapy pomiędzy szczeliny co mogłoby doprowadzić do poważnych kontuzji i niekiedy złamania kończyny. Niestety modele pełne są droższe niż te z prętami. Warto jednak minimalizować ryzyko i zadbać o bezpieczeństwo pupila. Dużym błędem, który niestety pojawia się czego jest kupowanie kołowrotków z za małą średnicą, która w wielu przypadkach przyczynia się do urazów kręgosłupa.

Podczas wyboru kołowrotka bardzo ważna jest średnica koła, która musi być dopasowana do rasy i wielkości gryzonia. Bęben nie powinien być zbyt mały, co powoduje nienaturalne wyginanie kręgosłupa, zwiększając tym samym ryzyko kontuzji ani zbyt duży, który może okazać się zbyt ciężki, aby wprawić go w ruch. Kołowrotek powinien być odpowiednich rozmiarów – nie za mały, ani nie niszczył kręgosłupa, ani zbyt duży, aby spełniał swoją rolę.

Gryzonie często są zwierzętami nocnymi, a co za tym idzie najbardziej aktywne są w nocy. Głośny dźwięk kołowrotka mógłby być uciążliwy. Najlepiej zdecydować się na te modele, które posiadają specjalne łożysko, które sprawia, że hałas nie będzie przeszkadzał – zwłaszcza w nocy. Poza względami estetycznymi jednym z ważniejszych czynników jest przede wszystkim bezpieczeństwo.

Kołowrotek nie może posiadać pręta przecinającego kołowrotek, czyli tak zwanego efektu nożyc. Ten element jest niezwykle niebezpieczny, gdy gryzoń postanowił zejść z rozpędzonego kołowrotka. Ciało może się zaklinować a wciąż kręcony są kołowrotek spowodować poważne obrażenia, kontuzje a nierzadko także przyczynić się do śmierci. To element, z którego nie każdy zdaje sobie sprawę jakie niesie za sobą ryzyko.

Kołowrotek można zamocować na boku klatki albo po prostu taki, który można ustawić. Te montowane na klatce uchodzą za stabilniejsze i mniej hałaśliwe co dla gryzonia jest bardziej komfortowe i bezpieczniejsze.

Tunele

Tunele czy rury to kolejny ważny element wyposażenia klatki dla gryzonii. Decydując się na posiadanie pupila naszym obowiązkiem jako opiekunów jest zapewnienie im zbliżonego środowiska do tego w którym żyją na co dzień. Niektóre gryzonie w naturalnym środowisku znaczną część swojego życia spędzają pod ziemią tworząc wielokilometrowe tunele. Dlatego i w warunkach domowych należy zapewnić odpowiednie warunki, aby mogły realizować swoje wrodzone potrzeby i instynkty. Z tego też względu ilość ściółki nie może być zbyt mała. Z pomocą przychodzą jednak tunele, które zapewniają pupilowi rozrywkę, ale i zapewniają poczucie bezpieczeństwa.

Tunele mogą być plastikowe lub zrobione z naturalnych materiałów jak niewielkie gałęzie z wydrążonymi tunelami i otworami. Te drugie mogą także służyć jako gryzak co dodatkowo zaspokaja naturalną potrzebę podgryzania. Dostępne są takie tunele wykonane z 100% naturalnej wikliny, nieimpregnowane, dzięki czemu spełniają wymogi bezpieczeństwa. Idealne dla nieco większych gryzoni. Wybierając tunel zwróć uwagę na wielkość otworów tak, aby były w pełni bezpieczne i nie zagrażały pupilowi przez utknięcie czy zaklinowanie się.
Tunele można na szybko stworzyć także samemu, co zapewni pupilowi rozrywkę przez pewien czas. Do przygotowania potrzebne będą rolki po papierze toaletowym czy ręczniku kuchennym. Alternatywą mogą być także rurki pcv. Osoby bardziej ambitne bez problemu mogą stworzyć prawdziwy raj za pomocą rurek pcv i kartonów łącząc je tak, aby powstał jeden wielki labirynt, Zabawa gwarantowana. Tunele przypominają nory, które stanowią dla wielu gryzonii naturalne środowisko, kojarzone z bezpieczeństwem. Mogą one tam spać, odpoczywać czy się bawić. Wszystko uzależnione od preferencji Twojego pupila.

Gryzaki

Jak sama nazwa wskazuje gryzonie lubią gryźć. Warto więc od czasu do czasu podawać im gryzaki, które zaspokajają naturalną potrzebę gryzienia. Doskonale w tym przypadku sprawdzą się naturalne suszone owoce, warzywa, zioła czy korzenie. Nie zawierają barwników, dodanego cukru, konserwantów i chemikaliów. Przed podaniem warto upewnić się, że dany gryzoń bez obaw może je zjeść. To popularnych zalicza się marchew, jabłko, natka pietruszki czy orzeszki ziemne (bez dodatku soli). Pod żadnym pozorem nie powinno podawać się owoców jednostkowych, awokado, strączków (na przykład fasoli, bobu, soczewicy), cytrusów, które dla zwierząt są szkodliwe, surowych ziemniaków i produktów mlecznych.

Dobrymi gryzakami są także naturalne gałązki na przykład drzew liściastych – jabłoni czy leszczyny. Gryzakiem niestety mogą okazać się także różnego typu zabawki dostępne w klatce, drewniane domki, tunele czy mostki. Suszone korzenie i warzywa także sprawdzą się jako gryzak nie tylko zaspokajając potrzebę żucia i gryzienia, dbając o zęby ale dostarczą dodatkowej rozrywki.

Tory przeszkód

Agility to sport, który głównie kojarzony jest z psami. I nic w tym dziwnego, ponieważ agility to psi sport, który z roku na rok bije rekordy popularności. Coraz częściej na torze można spotkać psy różnej rasy, pomimo tego, że wciąż królują border collie. Cały sport polega na tym, że pies musi pokonać w jak najszybszym tempie tor przeszkód za pomocą komend głosowych. Liczy się szybkość, zgranie z opiekunem, komunikacja, zwinność oraz zaufanie. Tor przeszkód to jednak nie tylko dobra zabawa dla psów czy kotów, ale także gryzonii. Gryzonie to mądre i ciekawskie zwierzęta, które lubią wyzwania i ruch. Nie przepadają za całodziennym siedzeniu w klatce, a co więcej nie jest to dla nich zdrowe, ponieważ do zachowania stabilizacji psychicznej potrzebują także sporo ruchu.  W sklepach zoologicznych można spotkać różne już przygotowane tory zabaw lub poszczególne akcesoria z którego taki tor można urządzić. To dobra opcja, ponieważ można wciąż urozmaicać tor, jak i jego trudności co sprawia, że pupil się nie nudzi. Tor przeszkód można stworzyć także samodzielnie z kartonu, rolek po papierze, patyków. Projektując tor zwróć uwagę na odpowiednią wielkość tak, aby gryzoń bez przeszkód mógł się po nim poruszać.

Jak bawić się z gryzoniem

Gryzonie to coraz chętniej wybierane zwierzęta domowe. Nie tylko za sprawą tego, że są one nieco mniej wymagające w opiece niż pies czy kot. Jednak niezależnie od tego wymagają one troski, odpowiedniego podejścia i zaspokojenia ich potrzeb. Znaczna część gryzonii to zwierzęta niezwykle inteligentne, które nie jeden raz mogą zaskoczyć Cię inteligencją. Oprócz zabaw i stymulacji umysłowych potrzebują zazwyczaj niezwykle dużo ruchu dopasowanego do swoich potrzeb, wieku czy możliwości. To pełne życia i energii pupile, które codziennego ruchu potrzebują do zaspokojenia swoich potrzeb. Spędzanie całych dni w klatce to nie tylko nieatrakcyjne, ale i nudne zajęcie. Warto urozmaicać dzień przy pomocy zabaw umysłowych czy ruchowych. W klatce należy zapewnić im różnorodność, które podczas nieobecności opiekuna zapewnią masę atrakcji. Do takich akcesoriów zalicza się między innymi hamaki, kartony, liny, gryzaki, tunele, półeczki czy koszyki.

Przed rozpoczęciem wspólnych zabaw warto postawić na dobrą socjalizację z człowiekiem. Bez dobrze przygotowanego oswojenia i socjalizacji zwierzęta nie będą pewnie się czuć, ani dobrze się bawić w obecności swojego opiekuna a właśnie o to chodzi we wspólnej zabawie. Należy pomału rozpocząć od przyzwyczajania do siebie i dotyku. Dużą rolę odgrywa czas, pozytywne nastawienie i cierpliwość. Kiedy jednak pupil swobodnie czuje się w obecności opiekuna, a pierwsze lody zostały przełamane to czas na dobrą zabawę. W przypadku myszy czy sznurków może to byc przechodzenie z ręki na rękę co buduje zaufanie i zwinność. Bez problemu można także wypuścić czworonoga z klatki upewniając się jednak przed tym, że wszystkie kable, szpary czy miejsca, które mogą być niebezpieczne a zaciekawić pupila są zabezpieczone.

Tory przeszkód czy labirynty to kolejny dobry pomysł na spędzenie wspólnie czasu. To świetna rozrywka, która nie tylko zaspokoi potrzeby ruchowe, ale stanowi także doskonałą stymulację umysłową. Możemy samodzielnie przygotować parę zabaw, które podniosą poprzeczkę zabawy. Przykładem może być sznurek z kilkoma rurkami makaronowymi, który wiesza się na klatce. Przez następne godziny z pewnością będzie słychać zadowolone chrupanie.

Zabawka, która wymaga nieco więcej sprytu i kombinowania to rolka po papierze lub ręczniku do której wkładzie kolejne zgniecione rurki. Do powstałych zakamarków można składać ulubione smaczki a gryzoń musi się natrudzić, aby się do nich dostać. ale warto, bo nagroda jest apetyczna. Przy pomocy pustych rolek można wymyślić dużo zastosowań, pochować smaczki, stworzyć szaszłyk z owoców i warzyw. Wystarczy naprawdę niewiele, aby stworzyć dla gryzonii zabawki, które umilą im czas a także korzystnie wpłynął na stymulację umysłową. 

Nie wolno jednak pozostawiać zwierząt wypuszczonych samopas bez kontroli opiekunów. Gryzonie to niezwykle ciekawskie pupile, które z pewnością znają wiele miejsc, które je zaciekawią. Wbrew pozorom z gryzoniami można bawić się na wiele różnych sposobów. Zabawy powinny być dobierane indywidualnie uwzględniając chociażby wiek, potrzeby, ale także stopień oswojenia, ponieważ wiele z zabaw z pupilami, które nie do końca czują się pewnie może skutkować tym, że będą bać. Aranżując zabawę na przykład w berka możemy spowodować, że pupil straci do nas zaufanie, które już wypracowaliśmy.

Które gryzonie są najbardziej towarzyskie?

Posiadanie czworonoga uczy cierpliwości, szacunku, dojrzałości, a także podejścia do obowiązków. Każde zwierzę wymaga opieki. Opieka ta różnić się będzie w zależności od poszczególnych zwierząt. Będzie mniej lub bardziej wymagająca. Wiele osób na towarzysza domowego decyduje się na psa lub kota. Jednak w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się także na gryzonie domowe. Każdy z nich jest inny, nie tylko pod względem wyglądu czy wielkości, ale i charakteru, i usposobienia. Każdym z nich należy odpowiednio się zająć i zaspokoić różne potrzeby. Gryzonie nie wymagają tyle opieki co kot czy pies, dlatego szczególnie polecany jest dla osób zapracowanych, ponieważ są łatwe w utrzymaniu.  To także dobra alternatywa jako pierwsze zwierzę domowe.

Chomik

Chomiki z roku na rok pobijają rekordy swojej popularności. To niewielkie, futrzaste zwierzaki, które nie są zbyt problematyczne w kwestii opieki i utrzymania. Chomiki to typ samotnika, Nie potrzebują do życia drugiego osobnika. Występują w wielu różnych odmianach, różniących się od siebie wyglądem oraz temperamentem. Bardzo aktywne, zwłaszcza w nocy, ponieważ prowadzą nocny tryb życia.
Na samym początku chomiki potrzebują nieco czasu na oswojenie się. Warto dać im tyle czasu ile potrzebują. Nie wyciągać ich na siłę, ani nie zmuszać do interakcji.Dodatkową ich zaletą jest to, że nie należą do najbardziej wymagających podopiecznych. Zwierzęta te nie posiadają dużych wymagań lokatorskich. W zależności od poszczególnych gatunków różnią się one nieco charakterem i wyglądem. Zdarzają się osobniki bardziej i mniej przyjazne, a także te, które posiadają swój mocny charakter.Chomiki syryjskie to zazwyczaj bardzo przyjazne zwierzęta o ile opiekun zadba o prawidłową socjalizację i budowanie więzi ze swoim podopiecznym, ponieważ zaangażowanie buduje zaufanie. To jedne z najbardziej popularnych chomików, które wybierane są jako zwierzęta domowe. Są samotnikami, dlatego wszelkie zabawy uwielbiają ze swoim ludzkim towarzyszem. Codzienne zabawy są niezbędne nie tylko do utrzymania prawidłowej kondycji, ale także wpływają pozytywnie na więź, znacznie ją wzmacniając. Chomik chiński to przyjazne zwierzęta,chociaż z początku nieco nieśmiałe i strachliwe. Potrzebują nieco czasu na oswojenie się. Lubią przebywać w obecności swojego opiekuna. 

Chomik karłowaty to niewielkie gryzonie, które w małym ciałku zamknięty mają niezły temperament. Potrzebują dużo czasu na oswojenie się, jednak po tym czasie stają się idealnymi towarzyszami.Są wesołe i bystre.

Mysz

Wielu z nas kojarzy je jedynie z nieproszonymi gośćmi w piwnicy lub na strychu. Wbrew pozorom oswojone gatunki to cudowne zwierzaki domowe o ile opiekun dostrzeże ich piękno i wyjątkowość. Podobnie jak inne zwierzęta występują w wielu różnych odmianach różniących się od siebie nieco wyglądem, wielkością i charakterem. Nie każda rasa myszy jest oswojona i nadaje się do życia wśród ludzi w domu. Myszy to zwierzęta stadne, które potrzebują obecności innych myszy. Samotność może znacząco odbić się na psychice pupila, a nawet pogorszyć ogólny stan zdrowia.

Mysz po trafieniu do nowego domu potrzebuje nieco czasu, aby oswoić się z nową sytuacją i nowym, nieznanym dotychczas miejscem. Można oswajać mysz stopniowo lub nieco pomóc w socjalizacji wkładając do klatki kawałek koszulki, który pachnie Tobą. Jednak czas socjalizacji jest indywidualny i zależy od wielu czynników.

Szczur

Szczury to niezwykle inteligentne a przy tym i aktywne zwierzęta. To pełne uroku gryzonie, które przy odpowiednim opiekunie naprawdę pokazują swoją nieznaną stronę. Szczury to energiczne zwierzęta, które w ciągu dnia potrzebują dużo ruchu, aby zaspokoić swoje potrzeby. Mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Tworzą silną więź ze swoim opiekunem opartą na zaufaniu. Bez interakcji i kontaktu z człowiekiem staje się osowiały i smutny. Szczury domowe naprawdę przywiązują się do swoich właścicieli. To zwierzęta stadne, które potrzebują stałej obecności innych szczurów. Chcąc mieć parkę – samca i samiczkę przynajmniej jedno z nich, ale najlepiej oba muszą być wykastrowane, aby nie doprowadzić do sytuacji niekontrolowanego rozmnażania się. Szczury różnią się od siebie charakterem, podobnie jak i u ludzi nie spotka się dwóch takich samych. Zdarzają się osobniki bardziej chętne do przytulania a inne z kolei będą wybierały zabawę. Zdecydowanie największym minusem posiadania szczurów, podobnie jak i innych małych gryzoni jest ich długość życia. Niestety nie dożywają one długich lat. Szczury żyją około trzech lat.

Świnka morska

Świnka morska zwana inaczej kawią domową to niezwykle efektowne zwierzę. Podobnie jak w przypadku innych zwierząt tak i świnki morskie występują w wielu różnych odmianach wyglądowych. Występują zarówno w wersji krótkowłosej, jak i długowłosej. Zwierzaki te uważane są za niezwykle potulne i miłe. Posiadają też silny charakter, który cechuje się dużą ciekawością o odwagą. Mocno przywiązują się do swoich opiekunów, tworząc z nimi silną więź emocjonalną. Często zwierzęta te domagają się pieszczot i interakcji z opiekunem, z którym są blisko. Świnki morskie można podzielić na kilka różnych ras, różniących się między sobą także wyglądem. Występują świnki długowłose i krótkowłose. 

Szynszyla

początkowo wobec nowych opiekunów bywa wycofana i płochliwa. Oswajanie szynszyli wymaga dużo czasu i cierpliwości, ponieważ musi minąć trochę czasu, aby opiekun zdobył jej zaufanie. W naturalnych warunkach szynszyle żyją w stadzie, dlatego i w domu nie powinna być trzymana samotnie. Może odbić się to niekorzystnie na jej psychice. Zwierzęta te prowadzą nocny tryb życia.  Szynszyle słyną z wyjątkowo miękkiego i puszystego futerka, do którego przykłada dużą uwagę. Dbanie o stan sierści jest dla nich niezmiernie ważny, a jego brak może spowodować, że zwierzęta te będą nieszczęśliwe.

Szynszyle to niezwykłe zwierzęta, które z pewnością codziennie przynoszą nowych doświadczeń swoim opiekunom. Warto mieć na uwadze, że oswajanie jest procesem żmudnym i wymagającym dużo cierpliwości. Co ważne – szynszyla żyje z długowieczności. Nie jest typowym gryzoniem, który dożywa około 3 lat, co jest dobrą wiadomością dla tych, którzy mocno przywiązują się do swoich czworonogów.

Szynszyla potrzebuje codziennego biegania poza klatką tak, aby nie zdziczała. Zamknięcie całymi dniami nie tylko nie dostarczy jej niezbędnego ruchu, ale nie będzie miała okazji się oswajać i poznawać otaczająca ją mieszkanie. podczas wybiegów pozwól jej swobodnie się przemieszczać. Nie zmuszaj jej do interakcji, nie przytulaj, nie dotykaj – daj jej czas. To da poczucie stabilności.

Koszatniczka

to zwierzęta, które dopiero zaczynają być coraz bardziej rozpoznawalne, ponieważ do tej pory nie były szczególnie znane. Nie zaliczają się do dużych gryzoni. Ich waga waha się w granicach 150-300 gramów. Niektórym przypomina krzyżówkę szczura i szynszyli. Podobnie jak szynszyle do jedzenia wykorzystują przednie łapki. Co ciekawe jako jedne z nielicznych gryzoni koszatniczki prowadzą dzienny tryb życia. Zwierzęta są ruchliwe, a co ważne lubią kontakt z człowiekiem do których mocno się przywiązują.

Myszoskoczek

Suwak mongolski, bo właśnie tak inaczej nazywa się myszoskoczek to zwierzak, który coraz częściej pojawia się jako prawdziwy domowy pupil. W przeciwieństwie do myszy myszoskoczki nie prowadzą nocnego trybu życia. Potrzebują one obecności innych przedstawicieli gatunku do zachowania stabilizacji psychicznej. Pozbawiony kontaktu i osamotniony myszoskoczek może odbić się niekorzystnie na psychice czworonoga. To zwierzaki niezwykle towarzyskie i energiczne. Idealnie odnajdują się w roli przyjaciela rodziny.
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który z gryzoni domowych jest najbardziej towarzyski. Tutaj w grę wchodzą takie czynniki indywidualnego każdego zwierzaka, ponieważ w obrębie jednego gatunku zdarzają się osobniki mniej lub bardziej towarzyskie.

Jak można uczyć/tresować gryzonia?

Wielu pewnie będzie zaskoczonych odpowiedzią, ale tak, gryzonie także można wytresować. To niezwykle inteligentne zwierzęta, które po wielu treningach doskonale rozumieją czego od nich oczekujemy. Uczą się chętnie i szybko. Przy odpowiednim treningu, pozytywnym nastawieniu i odrobinie cierpliwości naprawdę można osiągnąć zaskakujące efekty. Zwierzęta te lubią kontakt z człowiekiem przez co szkolenie przebiega w przyjaznej atmosferze o ile sam opiekun także o to zadba. W szkoleniu nie należy przesadzać – nie można wywierać presji, przymusu, krzyku czy agresji. To tylko spowoduje niechęć do ćwiczeń, nie przyniesie zamierzonego efektu, wywoła duży stres, ale także może nadszarpnąć relację i zaufanie.

Szkolenie powinno przebiegać w miłej atmosferze. Cała tresura powinna sprawiać przyjemność. Warto, aby kojarzyła się z zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Bez problemu można zacząć od prostych sztuczek jak przychodzenie na zawołanie, rozpoznawanie imienia czy wchodzenie na rękę.

Szkolenie powinno odbywać się w krótkich sesjach 15 minutowych dziennie na samym początku. Potem można nieco zwiększać czas, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie na przykład 15 minut rano i 15 minut treningu wieczorem.  Dobrze podczas tresury przygotowane mieć ulubione smaczki, które z pewnością będą stanowić odpowiednią motywację. Nie wolno pupila zamęczać od rana do wieczora. Szkolenie to przyjemność i urozmaicenie codzienności a nie sprawa życia i śmierci. Zwierzęta posiadają dobrą pamięć przez co nieprzyjemne i przykre sytuacje zapamiętają na długo. Jeśli widzisz, że Twój pupil ma zły dzień lub Ty masz zły dzień, odpuścić trening. Lepiej go przełożyć na dzień, kiedy przebiegnie w miłej atmosferze.

Jak zacząć zabawę i trening?

Przede wszystkim plan treningowy i zabawowy dopasuj do swojego pupila. Mysz czy szczurek różni się budową ciała od chomika, myszoskoczka czy świnki morskiej. Poznaj swojego ulubieńca, jego zachowania, charakter i osobowość. Podczas ustalania planu weź pod uwagę także budowę ciała, aby zabawa i komendy były dla niego w pełni bezpiecznie. Wybieraj do zabawy miejsca bezpieczne, najlepiej sprawdzi się podłoga, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko upadnięcia z wysokości. Nie przesadzaj z długością treningu ani zabawy. Ich zasoby energii, chociaż duże wziąć są ograniczone. Dobieraj zabawy i komendy nie tylko do potrzeb pupila, ale jego możliwości spowodowanych wyglądem, wielkością, wiekiem czy ewentualnymi kontuzjami i chorobami.

Nauka zajmuje sporo czasu i należy sobie zdawać z tego sprawę. Nikt z nas nie rodzi się z tymi umiejętnościami co posiada w późniejszym życiu. Tak jest także w przypadku naszych czworonogów. Potrzeba czasu, regularnych powtórzeń, częstych, ale małych partii, motywacji i pysznej nagrody. Nie można zapomnieć także o odpoczynku czy gorszych dniach, które zdarzają się nam jako opiekunom, jak i naszym podopiecznym. Do szkolenia pod żadnym pozorem nie można stosować siły, agresji słownej i fizycznej czy zmuszania. Najlepszym rozwiązaniem jest pozytywne szkolenie, które oprócz szkolenia buduje także pozytywne skojarzenia.

Jak nauczyć gryzonia, aby nas nie gryzł?

Gryzonie podobnie jak i koty czy psy to wspaniałe czworonogi, które podbijają serca opiekunom. Cechuje ich niebywała inteligencja, ogromne serce przez co stają się prawdziwymi ulubieńcami. Niestety niekiedy pojawiają się małe problemy wychowawcze, które należy przepracować i znaleźć ich przyczynę. Takim problemem może być gryzienie.

Co więcej w przypadku pojawienia się gryzienia jak najszybciej należy znaleźć przyczynę takiego zachowania, ponieważ nie pojawia się bez powodu. W przypadku szczurów czy myszy gryzienie to reakcja obronna na zagrożenie lub atak na przeciwnika, co sprawdza się przy większości reakcji czworonogów. Zęby są jedną z najsilniejszych broni zwierząt, przez co w sytuacjach kryzysowych to właśnie one są używane. Trudno się temu dziwić, ponieważ człowiek czując zagrożenie także broni się tym, czy może. Gryzienie można podzielić na gryzienie mocne, z premedytacją lub obronne. Gryzienie może być przyczyną zaburzonej domowej hierarchii i próby ustalenia kto jest dominujący. Nie należy na to pozwolić, ponieważ przymykanie oka to ciche zezwolenie na dominację.

Po zdominowaniu może nie tylko pojawić się problem z ułożeniem czy wychowaniem, ale także może to znacznie zaburzyć silną wcześniej więź. Nie należy jednak przy “oduczaniu” czy pokazywaniu, że nam się to nie podoba używać agresji słownej czy fizycznej.  Problem ten może pojawić się w przypadku oswajania, złego ustalenia zasad lub wybryków nastoletnich, kiedy to decyzje opiekuna są wystawiane na próbę. Takie zachowanie wymaga konsekwentnego pokazania hierarchii, dużo silnej woli i cierpliwości. Aby postawić na swoim opiekun powinien przyjąć postawę opanowaną, ale zdecydowaną. Gryzonie to niezwykle inteligentne zwierzęta, które szybko rozumieją i wyciągają wnioski z podstawowych zachowań.

Warto od samego początku stosować system pochwał, co wpływa na pozytywne szkolenie. To niezwykle skuteczna metoda, która za pomocą pozytywnych skojarzeń utwierdza pupila w przekonaniu, że to co robi jest słuszne. Już na samym początku oswajania czy tresury należy nagradzać pupila czy to za pomocą pysznych smaków czy za pomocą odrobiny pieszczot. Złe zachowanie także powinno być jasno pokazane. Nie należy przy tym używać przemocy. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład stosowanie “chwili ciszy”, co oznacza, że za złe zachowanie wkłada się pupila na chwilę do klatki. Ważne, aby reagować od razu po przewinieniu, dzięki czemu zadziała związek przyczynowo skutkowy – zrobiłem źle, kara.

Należy już od samego początku dbać o relacje oparte na zaufaniu, aby to “kłótni” nie dochodziło. Oswajanie należy rozpocząć najlepiej jak gryzoń jest mały. Jeśli do domu trafia dorosły osobnik to zaraz po tym jak znajdzie się w nowym miejscu. Pupil powinien czuć się bezpiecznie w towarzystwie swojego opiekuna i co ważne, powinien mu ufać. Zabawa, wspólne pieszczoty czy spędzanie czasu [przyczynia się do poprawy relacji, jak i zacieśnienia już powstałych.

Gryzonie – zabawki dla gryzoni 

Rynek zoologiczny wciąż poszerza swoją ofertę nie dopasowując się tylko do popularnych zwierząt jak psy czy koty, ale także dla mniej znanych, ale podbijających serca gryzoni. Zabawki dla gryzoni to akcesoria, które powinny znaleźć się w klatce czworonoga, ale także te, które można bez problemu bawić się wspólnie lub poza “miejscem zamieszkania” jak klatka czy terrarium. Zabawa to nie tylko odrobina przyjemności i frajdy, ale także podstawowa potrzeba do zaspokojenia ruchu, rozładowania nagromadzonych emocji czy zachowania odpowiedniej kondycji fizycznej. Zabawkę można zrobić samodzielnie na przykład za pomocą rurki PCV lub pustej rurki po papierze toaletowym lub ręczniku papierowym. Można także postawić na gotowe już propozycję tuneli, huśtawek czy toru przeszkód. W klatce powinien znaleźć się dobrej jakości kołowrotek, który będzie przede wszystkim dopasowany do wielkości gryzonia i będzie dla niego jak najbardziej bezpieczny, czyli nie będzie posiadać elementów niebezpiecznych czy nie będzie zbyt mały grożąc tym samym urazami kręgosłupa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *