Wyprawka dla czworonoga-jak ją dobrze przygotować

Pies, niezależnie duży czy mały, rasowy czy kundelek, wprowadza do domu nieco zamieszania i mnóstwo miłości. Na przyjęcie czworonoga pod swój dach trzeba się jednak dobrze przygotować. Nowy domownik nie tylko całkowicie odmieni, nasz wydawałoby się stabilny plan dnia, ale również stanie się z czasem pełnoprawnym członkiem rodziny. O czym musimy pamiętać przed przywiezieniem psa do domu?

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Pies, szczególnie szczeniak, w nowym domu czuje się niepewnie. Dlatego, zanim przywieziemy go do domu, musimy się do tego dobrze przygotować. Cały proces powinniśmy rozpocząć od spaceru po mieszkaniu i zabezpieczeniu wszelkich niebezpiecznych dla zwierzęcia elementów. Szczenię dopiero poznaje otaczający je świat, uczy się, gryząc i liżąc wszystko, co je zaciekawi. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie mieszkania. Wszelkiego rodzaju kable powinny zostać usunięte z miejsc, które są w zasięgu małego pyszczka. Nie możemy pozwolić sobie na pozostawienie ładowarki od laptopa czy telefonu w gniazdku, które znajduje się blisko podłogi. Piesek mógłby ją pogryźć, co może skończyć się źle. Równie ważne jest usunięcie wszystkich szklanych przedmiotów. Wazon postawiony na stoliku może zostać przypadkowo zepchnięty na ziemię. W takiej sytuacji nie tylko się potłucze i przestraszy naszego nowego domownika, ale również może go przy okazji pokaleczyć. Jako opiekunowie psa powinniśmy wykazać się wyobraźnią i odpowiedzialnością. Czworonóg na pewno odwdzięczy nam się z nawiązką.

Czas na wielkie zakupy

Kiedy dom jest już gotowy na nowego lokatora, powinniśmy udać się do dobrego sklepu zoologicznego, w którym kupimy wszystkie niezbędne przedmioty. Część z nich możemy również zamówić przez Internet, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu. Lista naszych zakupów zależy od wielkości i wieku psa, którego planujemy kupić bądź przygarnąć. Dla każdego psa będziemy potrzebować:

  • Obroży i smyczy
  • Legowiska
  • Zabawek
  • Misek
  • Karmy suchej lub mokrej
  • Smaczków

Dla szczeniaka przydadzą się dodatkowo:

  • Maty chłonne
  • Klatka kennelowa
  • Szelki

Większość z tych przedmiotów musi być dostosowana do wielkości naszego pupila. Na przykład legowisko dla psa powinno być na tyle duże, by piesek mógł na nim wygodnie leżeć. Po przywiezieniu zwierzęcia do domu warto położyć w nim jakiś niewielki element, szmatkę lub zabawkę, pochodzący od hodowcy. W ten sposób nasz pies poczuje się bezpieczny i szybciej się zadomowi. Również obroża musi być dopasowana do rozmiaru naszego czworonoga. Jak widać, w przypadku szczeniąt często lepiej sprawdzają się szelki. Z małej główki obroża może łatwo się ześlizgnąć, za to szelki dużo lepiej się trzymają i są bezpieczniejszą alternatywą dla młodych psów. Na pierwsze spacery najlepiej jest wybrać się z klasyczną smyczą. Dopiero gdy pies, nauczy się dobrze chodzić ze swoim właścicielem, możemy pomyśleć o zakupie samoregulującej się smyczy.

Wartościowa karma gwarancją zdrowia

Każdy pies powinien mieć 2 miski. W pierwszej z nich powinna znajdować się czysta woda, w drugiej karma. Należy pamiętać, żeby wodę stale uzupełniać. Pies powinien mieć możliwość napicia się zawsze wtedy, kiedy tego potrzebuje. Równie ważna w żywieniu psa jest mokra karma. Powinna być ona dostosowana do rasy, wieku i aktywności fizycznej naszego zwierzaka. Musimy pamiętać, że psy z zasady są mięsożercami, dlatego wybierając karmę, należy dokładnie sprawdzić jej skład. Wysokiej, jakości karma powinna zawierać kilkadziesiąt procent mięsa. Ich uzupełnienie mogą być warzywa i witaminy. Wysokiej jakości karma to na przykład Acana. Producent dba o bogaty skład i wszystkie niezbędne dla psa wartości odżywcze. Dobra karma zapewni długie i zdrowe życie naszego czworonoga, nie warto na niej oszczędzać, gdyż właściwe żywienie sprawia, że nasz pies uniknie wielu groźnych chorób, których leczenie bywa bardzo kosztowne.

Pierwsze dni w nowym domu

Niezależnie od tego, czy nasz nowy przyjaciel jest szczenięciem, czy dorosłym psem musimy nauczyć się, że jest to żywa istota i tak jak człowiek wymaga czasu i dużej dawki cierpliwości. Pies nie jest zabawką ani zachcianką tylko jednym z domowników. W pierwszych dniach dopiero poznaje nowe otoczenie, uczy się relacji z właścicielami i sprawdza nas na wiele sposobów. Początkowo warto pokazać mu tylko główną część domu. Dopiero z czasem możemy stopniowo rozszerzać dostępną przestrzeń. Legowisko dla psa powinniśmy umieścić w spokojnym miejscu, z którego nasz czworonóg będzie mógł bezpiecznie obserwować zachowania pozostałych domowników. Jeśli to możliwe powinniśmy zapewnić naszemu czworonogowi możliwie stały plan dnia. W ten sposób zwierzę szybko nauczy się, kiedy jest czas na spania, kiedy na zabawę, a kiedy na jedzenie. Rytm również daje poczucie bezpieczeństwa. Będąc właścicielem psa, nie możemy zapomnieć również o regularnych spacerach. Zupełne minimum to wyjścia rano i wieczorem. Szczeniak potrzebuje ich jednak dużo częściej. Dlatego jeśli nie mamy możliwości wychodzenia z nim kilka razy dziennie, warto wyposażyć się w maty chłonne. Piesek szybko nauczy się, że to tam może się załatwić pod nieobecność właścicieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *