Wybór karmy dla psa.

Wybór karmy dla psa, to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musi podjąć opiekun czworonoga.  Prawidłowa i dobrze zbilansowana dieta, ma decydujący wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie naszego zwierzaka. Na rynku znajdziemy wiele propozycji psiego jedzenia. Jak nie zwariować i wybrać najlepszą karmę dla naszego pupila? 

 Karma sucha czy mokra?  

To dylemat wielu właścicieli psów. O wyborze rodzaju pożywienia, decydują często względy praktyczne. Karmę suchą łatwiej przechowywać, długo utrzymuje świeżość, nie brudzi i nie drażni swoim zapachem.  Garść karmy łatwo zabierzemy na spacer, wykorzystamy do nagradzania i szkolenia.  Ze względu na małą ilość wody, suchy pokarm nie stanowi dobrej pożywki dla bakterii.  Dzięki temu skutecznie ogranicza występowanie chorób przyzębia. Odpowiednio dobrane granule, ścierają kamień nazębny, a więc dodatkowo dbają o psią higienę.  

Z punktu widzenia opiekuna, wybór karmy dla psa jest oczywisty, ale co na to nasz pies? Badania pokazują, że czworonogi znacznie częściej wybierają karmę mokrą.  Ze względu na dużą zawartość wody, swoim smakiem i zapachem o wiele bardziej przypomina naturalne psie jedzenie. Psy mają silnie rozwinięty zmysł węchu, więc nos pozostaje ich głównym doradcą.  Ten rodzaj pożywienia, jest szczególnie lubiany przez osobniki o zmniejszonym apetycie i te bardziej wybredne. Trzeba więc zaznaczyć, że wybór karmy dla psa, to często decyzja samego pupila.  

Wybór karmy dla psa, czyli jak ważna jest kaloryczność  

Wybór odpowiedniej karmy dla psa musi być ściśle dostosowany do jego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Każdy zwierzak jest inny. Biorąc pod uwagę aktywność fizyczną, wielkość i masę ciała naszego pupila, ustalamy dzienną ilość pożywienia.  Jak pokazują badania, ponad połowa opiekunów przekarmia swoich czworonogów.  Pamiętajmy, że kaloryczność suchej i mokrej karmy jest różna. Jeśli mamy problem z dopasowaniem ilości pożywienia, to poprośmy o pomoc weterynarza. Przekarmianie zwierzęcia prowadzi do otyłości i wielu chorób towarzyszących. 

Wybór karmy dla psa, to ważna decyzja. Niewłaściwie dobrana i uboga w składniki odżywcze, może prowadzić do wielu schorzeń. Aby nasz pupil cieszył się dobrym zdrowiem, miał energię i chęć do zabawy, nie warto oszczędzać. Dobrze zbilansowana i bogata w składniki odżywcze karma nie jest tania, ale daje nam pewność, że nasz psi przyjaciel otrzymuje wszystko co najlepsze.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *