Świnka morska, jak o nią zadbać?

Świnki morskie nie są wymagającymi zwierzętami. Są w dużym stopniu samowystarczalne, jednak nie oznacza to, że nie powinniśmy dbać o ich pielęgnację. Aby zapewnić śwince dobre zdrowie, jej właściciel powinien pamiętać o kilku ważnych czynnościach.

Jak dobrać klatkę?

Wybierając klatkę dla świnki morskiej, powinniśmy zadbać o jej odpowiedni rozmiar, tak, aby zapewnić zwierzątku odpowiednią ilość przestrzeni. Zbyt mała klatka sprawi, że świnka poczuje się niekomfortowo i będzie zestresowana. Minimalny rozmiar to 80×50, ale gdy w klatce znajduje się więcej niż jedną świnka, powinny one mieć odpowiednio więcej miejsca. Klatka powinna stać w miejscu, gdzie jest optymalne nasłonecznienie i pokojowa temperatura. Oprócz najważniejszego wyposażenia, jakim jest miska i poidełko, warto też zapewnić śwince rozrywki i zainwestować w dodatkowe atrakcje do klatki.

Higiena – jak o nią zadbać?

Mimo że są nazywane morskimi i potrafią pływać, świnki nie lubią wody, dlatego ich kąpiele należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Sporej przyjemności dostarcza im natomiast czesanie miękką szczotką. Nie tylko relaksuje ono świnkę morską, ale też pomaga pozbyć się sierści, która wypadła. Czesanie jest szczególnie ważne w przypadku ras długowłosych. W ich przypadku warto też pamiętać o obcinaniu włosów, które ułatwia pielęgnację. Jeśli świnka morska nie ma możliwości ścierania pazurków (np. biegając po kamieniach), właściciel powinien zadbać również o regularne obcinanie ich. Również zęby mają tendencję do przerastania jeśli świnka nie je zbyt dużo twardych pokarmów. Wtedy co 2-3 miesiące należy wybrać się do weterynarza, który je skróci.

Świnka morska – karmienie

Aby zapewnić śwince dobre zdrowie, niezwykle ważne jest prawidłowe jej odżywianie, którego podstawą powinno być dobrej jakości siano, zioła (świeże i suszone), owoce i warzywa, zielone części roślin, a także dobrej jakości karma. Raz na jakiś czas mogą jeść nasiona lub orzechy, ale nie należy z nimi przesadzać. Jeśli chcemy podać śwince jakiś nowy pokarm i nie jesteśmy go pewni, najlepiej sprawdzić czy jest odpowiedni, ponieważ łatwo może on śwince zaszkodzić. Musimy pamiętać, że świnka morska jest zwierzęciem roślinożernym. Powinniśmy jednak kategorycznie unikać gotowych przysmaków, które zawierają szkodliwe składniki, suchego pieczywa, które powoduje problemy trawienne oraz destylowanej i wysoko zmineralizowanej wody. Szkodliwe dla tych zwierzątek są też niektóre warzywa, na przykład cebula, kapusta, liście pomidora, czy fasola. Jeśli zadbamy o prawidłową dietę, świnka morska będzie cieszyć się dobrym samopoczuciem, a my unikniemy niepotrzebnych wizyt u weterynarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *