Rola suplementacji w diecie psa

Odpowiednie żywienie to jeden z filarów opieki nad psem. Prawidłowo zbilansowana dieta to klucz do dobrego zdrowia, pełni sił i świetnego samopoczucia czworonoga. Uzupełnieniem psiej diety może być suplementacja. Jakie ma znaczenie? I jakie suplementy podawać psu?

Dlaczego suplementacja jest tak ważna?

Suplementy to produkty składające się z rozmaitych substancji odżywczych (takich jak witaminy, minerały czy aminokwasy), których pies potrzebuje do normalnego funkcjonowania. Głównym zadaniem suplementów diety jest uzupełnienie niedoborów konkretnych substancji odżywczych w organizmie (braki najczęściej są konsekwencją nieodpowiednio zbilansowanej diety).

Suplementy mogą być bardzo pomocne w profilaktyce niektórych chorób. Ponadto mogą wspomagać terapię zwierząt przewlekle chorych.

Na rynku znajdziemy również preparaty bogate w składniki poprawiające stan skóry, sierści czy włosów, usprawniające pracę układu pokarmowego czy wzmacniające stawy.

Co i kiedy podawać psu?

Suplementacja może korzystnie wpłynąć na samopoczucie i stan zdrowia czworonoga. Kluczem jest odpowiedni, przemyślany dobór suplementów oraz dawkowanie zgodnie z zaleceniami przedstawionymi na etykietach.

Kiedy warto zastosować suplementację?

  1. Suplementy zawierające substancje tworzące chrząstki (takie jak glukozamina, kwas hialuronowy czy chondroityna) zalecane są w przypadku chorób stawów.
  2. Psom narażonym na długotrwały stres (spowodowany przeprowadzką, narodzinami dziecka itp.) warto podawać naturalne wyciągi i ekstrakty z roślin o działaniu kojącym.
  3. Drożdże piwne, ze względu na swoje właściwości pre- i probiotyczne, usprawniają funkcjonowanie układu pokarmowego, a także wspomagają rozwój flory bakteryjnej jelit. Warto podawać je również psom o obniżonej odporności – drożdże wspierają układ immunologiczny.
  4. Jako uzupełnienie diety zaleca się podawanie psom suplementów bogatych w cenne kwasy omega-3 i omega-6.
  5. Korzystne działanie na sierść wykazują algi morskie. Regularne stosowanie suplementów zawierających tę substancję sprawia, że sierść jest miękka i błyszcząca. Algi morskie warto podawać również czworonogom ze skłonnościami do tworzenia się kamienia nazębnego oraz osobnikom z problemami endokrynologicznymi.

Suplementy dla psów powinny wyróżniać się doskonałą jakością. Warto sięgać po preparaty wyprodukowane przez renomowane marki. W sklepie zoologicznym Zoona.pl znajdziemy suplementy diety dla szczeniąt, dorosłych osobników oraz psów starszych pochodzące od takich firm jak Aptus, Veroquinol, Virbac czy EUROWET. Na stronie dostępne są preparaty:

  • wspomagające prawidłowy rozwój szczeniąt,
  • uzupełniające psią dietę w cenne składniki odżywcze,
  • poprawiające wygląd i kondycję skóry oraz sierści,
  • pomocne w profilaktyce chorób,
  • wspierające terapię rozmaitych schorzeń – w tym chorób układu pokarmowego, nerek, serca, stawów, tarczycy, pęcherza moczowego czy oczu.

Fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *