Rodzaje tresury psów

Szkolenie psów jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Zależny od tego jak przeprowadzona będzie tresura psów, jest charakter, a także posłuszeństwo naszego czworonożnego przyjaciela. By szkolenie psa przebiegło prawidłowo powinniśmy rozpocząć je w kluczowym okresie życia psa, czyli w pierwszych tygodniach od momentu jego przyjścia na świat i odbywać się etapowo. Jakie efekty przynosi tresura psów? Psy są stworzeniami, które bardzo chętnie się uczą i lubią brać udział w ciekawych zajęciach. Rozpoczęcie szkolenia psów powinno być nastąpić w wieku szczenięcym, ponieważ wtedy charakter psa nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Tresura psów niesie ze sobą wiele pozytywnych efektów dla właściciela, a także dla samego psa, który będzie umiał panować nad swoimi emocjami. Dzięki temu pies uwolni się od stresu oraz agresji. Jeśli sami chcemy przeprowadzić szkolenie psa, powinniśmy nabyć niezbędne akcesoria, a także przejść odpowiednie kursy.

Rodzaje tresury psów

Szkolenia psów są przeprowadzane w różny sposób, choć wpływ na rodzaj szkolenia ma znaczenie jego rasa. To główny element, który mówi nam o tym w czym specjalizuje się nasz pies oraz jakie skłonności może przejawiać. Odpowiednie kursy dla psów, które są przeznaczone dla konkretnej rasy mogą wykorzystać jego potencjał oraz predyspozycje. W przypadku, kiedy szkolenia psów nie będą odpowiednio dopasowane do rasy, próba nauczenia psa czegoś do czego nie ma predyspozycji, może skończyć się ogromną frustracją zwierzaka oraz naszą. Wyróżnia się takie kursy dla psów i rodzaje tresury psów, jak:

  • szkolenia psów sportowych;
  • szkolenia psów obronnych;
  • szkolenia psów myśliwskich;
  • szkolenia posłuszeństwa oraz współpracy przeznaczone dla wszystkich ras;
  • kursy dla psów pracujących (przewodników osób niewidomych, psów asystujących osobom niepełnosprawnym, psów ratowniczych oraz psów pracujących w służbach mundurowych).

rasy-psow

Jeśli interesują Cię kursy dla psów lub szczeniaków oraz samodzielna tresura psów od najmłodszych lat, odwiedź tę stronę internetową i znajdź wiedzę, której potrzebujesz: https://psiedszkole.pl

Tresura szczeniaka

Tresura psów w młodym wieku jest bardzo istotna, ponieważ przekłada się na resztę ich życia. Możemy ją rozpocząć tak naprawdę w pierwszych miesiącach życia, około 3 – 4 miesiąca życia. Szkolenie możemy rozpocząć pod okiem specjalisty i wybrać się na kursy dla psów. W tym okresie życia najważniejsza jest socjalizacja czworonoga, oswajanie go z obecnością innych zwierząt oraz ludzi. Warto jest wybrać się na indywidualne szkolenie z ekspertem, przede wszystkim osoby, które pierwszy raz mają szczeniaka i jest to pies rasowy. Takie szkolenia psów są dostosowane do jego rasy i pokazują właścicielowi jak powinien z nim pracować. Opiekun psa uczy się jak postępować ze swoim psem, jak odczytywać jego sygnały i jak uczyć go odpowiednich reakcji na otoczenie. Tresura psów młodych jest połączona z zabawą oraz nagradzaniem przysmakami. Szkolenie młodych psów obejmuje oswajanie ich z zostawaniem samemu w domu, czekania w określonym miejscu, przychodzenia na zawołanie, reagowania na podstawowe komendy, reakcję na swoje imię, chodzenie na smyczy i bez niej obok właściciela, spokojnych zachowań w grupie obcych ludzi oraz zwierząt, a także radzenia sobie ze stresem.

Tresura psów jest wymagającym i bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Nasze psiaki są inteligentnymi i wymagającymi odpowiedniego podejścia istotami. Istotną kwestią jest to, jak zwracamy się do naszego pupila. Wielu świeżych właścicieli psów popełnia błąd, oczekując szybkich efektów, bez trzymania się zasad i stopniowego utrudniania zadań psu. U zwierzęcia powoduje to dezorientację. Musimy też liczyć się z tym, że nasz pies, najchętniej będzie się uczył i z nami współpracował, kiedy jego wysiłek będzie nagradzany. Nasza niechęć i niezadowolenie będzie szybko wyczuwalne przez czworonoga, co szybko zmniejszy jego motywację do współpracy. W efekcie może wywołać to także nieposłuszeństwo. Nie możemy pozwolić sobie na krzyk oraz przemoc w szkoleniu psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *