Poradnik weterynaryjny radzi jak radzić sobie z suchą skórą u psów

Psy miewają dolegliwości różnego rodzaju, jednym z częściej pojawiających się problemów jest ich sucha sierść i skóra. Jak podaje poradnik weterynaryjny, sucha sierść objawia się np. tym, że jest matowa, brakuje jej sprężystości i robi się poszarzała. Tego typu problemy nie przejawiają się tylko na tle estetycznym, ale również wiążą się z suchą oraz łuszczącą się skórą, świądem i pojawiającymi się strupkami na ciele psa, jak podaje weterynarz. Kiedy zauważymy któreś z tych objawów od razu powinniśmy na nie zareagować. Jak radzić sobie z suchą skórą u psa? Czy u psa może występować łupież, a jeśli tak, to jak sobie z nim radzić? Jaki szampon na łupież dla psa wybrać?

Jak rozpoznać suchą skórę oraz łupież u psa?

Blog weterynaryjny tłumaczy, że łupież u psów potrafi być dokuczliwy dla zwierzaka, a także dla jego właścicieli. Kiedy pies ma łupież, naskórek łuszczy się w dużych ilościach, a na psiej sierści pojawiają się małe, białe płatki. Najczęściej zauważyć je możemy na grzbiecie i w jego okolicach. Weterynarz podaje też inne objawy jakie można zauważyć u psa, takie jak:

  • zaczerwienienie skóry;
  • świąd, przez który psy się drapią, czego efektem są strupki na skórze;
  • matowa sierść, bez połysku i sprężystości;
  • wypadanie sierści w dużych ilościach i zauważalne przerzedzenie się jej w niektórych miejscach;
  • łojotok lub sucha skóra;
  • nieprzyjemny zapach skóry;
  • strupki, krostki oraz inne wykwity na skórze psa;
  • szarzenie się sierści, blaknięcie jej.

U niektórych ras psów, które mają długie włosy problemy skórne, takie jak łupież, przejawiają się w inny sposób. Przykładem może być np. taka rasa jak york, u którego zauważalne może być to, że jego włosy nie będą się gładko i sprężyście układać wzdłuż ciała, a będą nastroszone i odstające od skóry.

Poradnik weterynaryjny zwraca jednak uwagę na to, że podane przykłady objawów mogą nie występować wszystkie na raz lub istnieje możliwość, że w ogóle się nie pojawią. Takie objawy jak łuszczenie się skóry, matowienie, szorstkość, a także nadmierne linienie, mogą sugerować, że skóra naszego psa jest przesuszona, ale nie pojawił się jeszcze łupież.

Dlaczego pies ma łupież?

Częstym pytaniem na jakie odpowiedzieć musi weterynaria jest to, dlaczego u psa pojawia się łupież? Przyczyn przesuszenia oraz łuszczenia się skóry u psów może być wiele, jednak najczęściej suchość oraz świąd skóry, a także jej matowienie jest efektem np. używania nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji, a także zbyt częstych kąpieli. Niedopasowana pielęgnacja do potrzeb naszego psa to najszybsza droga do tego, by skóra naszego psa stała się sucha i zaczęła się łuszczyć. Blog weterynaryjny zaznacza, by wystrzegać się używania kosmetyków, które są przeznaczone dla ludzi. Hipoalergiczne czy bardzo delikatne lub dziecięce szampony oraz odżywki bardzo szybko mogą podrażnić skórę psa, a także przyspieszyć utratę wody. Skóra ludzi charakteryzuje się znacznie innym pH od psiej. Z tego powodu weterynarz podkreśla, by mieć to na uwadze i zdawać sobie sprawę z tego, że takie kosmetyki mogą tylko zaszkodzić naszemu pupilowi.

Dla psów, które cierpią na łupież warto jest wybrać specjalistyczny szampon, który posiada właściwe pH i składniki o wysokiej jakości. Poradnik weterynaryjny informuje, że najlepiej będzie zdecydować się na szampony, które posiadają naturalne składniki i są pozbawione parabenów, fosforanów, siarczanów, ftalanów i innych produktów petrochemicznych bądź glikolu polietylowego (PEG). Na rynku istnieje wiele takich produktów, jednak przed stosowaniem jakiegokolwiek, warto jest by naszego psa zobaczył weterynarz i obejrzał jego skórę, by stwierdzić czego potrzebuje.

Na zły stan skóry psa może mieć wpływ także nieodpowiednia dieta, co podkreśla blog weterynaryjny. Coraz częstszym problemem są takie produkty jak drób, jajka, ryż, kukurydza, wołowina oraz mleko, bądź pokarmy, które są niskiej jakości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat problemów skórnych psów i tego jak się z nimi uporać odwiedź tę stronę internetową i poznaj dobry poradnik weterynaryjny: https://www.neuro-vet.pl/blog.

weterynarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *