Pielęgnacja sierści u psów długowłosych

Pielęgnacja sierści u psów długowłosych może wydawać się wyzwaniem. Z pewnością jest bardziej czasochłonna i wymaga większej regularności niż pielęgnacja psów krótkowłosych. Niemniej, pamiętając o kilku prostych zasadach, poradzisz sobie z nią bez trudu! Sprawdź, jak zadbać o szatę pupila, by zawsze była piękna i zdrowa.

Pielęgnacja sierści – po pierwsze przyzwyczajenie do zabiegów

Psy posiadające długą sierść muszą być wyczesywane regularnie – najlepiej codziennie. Musisz zatem dołożyć wszelkich starań, aby owe codzienne zabiegi nie wiązały się dla pupila ze stresem i dyskomfortem. Poza tym, jeśli pies będzie grzecznie i cierpliwie znosił zabiegi pielęgnacyjne, Tobie też będzie łatwiej je wykonywać, a co za tym idzie – cały proces będzie przebiegać szybko i sprawnie. Ale jak przyzwyczaić czworonoga do czesania, kąpieli i suszenia?

Najlepiej, jeśli przyzwyczajanie zaczniesz od razu, gdy podopieczny trafi do Twojego domu. Rób to krok po kroku, nie zmuszaj psa do niczego, nie przytrzymuj go na siłę, bo to tylko go zniechęci, a nawet wystraszy! Najpierw pokaż mu szczotkę, grzebień i inne akcesoria. Niech się z nimi „zapozna”. Niech powącha i zobaczy, że to nic strasznego. Następnie, delikatnie, bez gwałtownych ruchów, przyłóż szczotkę do sierści i wykonaj kilka powolnych ruchów. Jeśli pies będzie spokojny i zrelaksowany, koniecznie go nagródź! Nie przeciągaj zabiegu, zwiększaj czas trwania stopniowo.

Ta sama zasada dotyczy kąpieli. Jeśli bez ostrzeżenia włożysz psa do wanny lub brodzika i polejesz wodą, może się bardzo wystraszyć i następnym razem, już na sam dźwięk wody, denerwować się, uciekać i chować. Zaproś pupila do łazienki, poczęstuj smakołykami – możesz też w wannie czy brodziku rozsmarować odrobinę przysmaku, aby pies mógł go zlizać. Włącz i wyłącz wodę, początkowo zmocz tylko łapki. W trakcie kolejnej sesji, jeśli pies będzie się dobrze czuł, możesz posunąć się o krok dalej.

Ważną czynnością po kąpieli jest suszenie. Pozwól psu zapoznać się z suszarką. Włącz ją na chwilę w innym pomieszczeniu i obserwuj reakcję psa. Nagradzaj, jeśli zachowuje spokój. Stopniowo zmniejszaj dystans pomiędzy czworonogiem i suszarką. Pamiętaj, aby nie kierować bardzo gorącego powietrza z suszarki bezpośrednio na skórę psa!

Jak pielęgnować sierść psów długowłosych?

Przede wszystkim regularnie! Czesanie najlepiej przeprowadzać codziennie – szczególnie np. po spacerze w lesie czy na łące. Jeśli bowiem nie będziesz na bieżąco pozbywać się zanieczyszczeń, sierść ulegnie zniszczeniu i doprowadzisz do powstania kołtunów. Wyczesuj sierść dokładnie – nie tylko z wierzchu, ale również partie znajdujące się pod spodem. Kąpiel przeprowadzaj w razie potrzeby, używając do tego celu wyłącznie dedykowanych kosmetyków!

Dbaj o sierść pupila kompleksowo, zapewniając mu zbilansowaną dietę i sięgając m.in. po karmy na sierść dla psa, np. karmy SPECIFIC™. Wysokiej jakości produkty cechują się bogactwem dobroczynnych składników, jak np. kwasy omega-3 (EPA i DHA) pochodzenia zwierzęcego, które wspierają skórę i cały układ immunologiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *