Otyłość u psa, choroba będąca przyczyną innych schorzeń.

Otyłość to jedna z najpopularniejszych chorób psów, której jednak można zapobiec a jej rozwojowi nie raz winni są sami właściciele. O psach mówimy, że mają nadwagę jeśli ich ciężar przekracza o 10-20% wskaźnik idealnej wagi dla danej rasy. Przekroczenie tego wskaźnika o ponad 20% to już otyłość. Dodatkowo według swoich skal poziom nadwagi oceniają weterynarze.

Samemu można przeprowadzić tak zwany “test żeber”:

Należy stanąć za psem i delikatnie przesunąć dłońmi po obu stronach klatki piersiowej. Powinieneś być w stanie łatwo wyczuć ale nie widzieć pojedynczych żeber. Przed tylnymi łapami powinna być wyraźnie zarysowana talia. Jeśli po uszczypnięciu pupila możesz naciągnąć skórę na więcej niż 3 cm, trzeba pomyśleć o redukcji.

Czym grozi otyłość?

Otyłość skraca życie i jest powodem rozwoju wielu chorób. Statystyki podają, że psy których ciężar znacznie przekracza normę, żyją średnio o rok krócej.

U psów cierpiących na nadmiar kilogramów istnieje zwiększone ryzyko rozwinięcia takich chorób jak:

  • nowotwory,
  • cukrzyca,
  • choroby serca i nadciśnienie,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów,
  • kamienie pęcherza moczowego,
  • częstsze ryzyko powikłań pozabiegowych.

Otyłość czasem jest też objawem innej choroby jak:

  • nadczynność tarczycy,
  • choroba Cushinga.

Jak pomóc psu schudnąć?

Przede wszystkim musimy zacząć od diety. Należy kupić odpowiednią karmę która pozwoli na zdrową utratę wagi. Czołowi producenci żywności dla psów mają w swojej ofercie karmy z kategorii “fit” warto się nimi zainteresować. Kolejnym krokiem będzie regularność posiłków i dobranie wielkości porcji. Błędem jest drastycznie zmniejszenie ilości podawanej pupilowi jedzenia, może to prowadzić do niedożywienia.

Nie należy zapominać o aktywności fizycznej. Musimy wyciągnąć psa z legowiska na regularne spacery. 20 minut aktywnych ćwiczeń co najmniej 2 razy dziennie przyniesie wspaniałe rezultaty. Należy pamiętać jednak o ograniczeniu nagradzania przekąskami i wybieraniu tych najmniej przetworzonych.

Gdy już osiągniemy docelową wagę?

Jeśli będziemy wytrwali w postanowieniach to na pewno nasz pies schudnie i poczuje się lepiej. Ważne aby nie dopuścić do powrotu starych nawyków żywieniowych ale wybrać zdrowy tryb życia.

Artykuł napisany wraz z https://canlusso.pl/legowisko-dla-psa/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *