Obroża czy szelki dla psa?

Jako odpowiedzialny opiekun psa musisz zapewnić bezpieczeństwo zarówno swojemu podopiecznemu, jak i jego otoczeniu. Choć relacja pomiędzy Tobą i psem powinna być na tyle silna, by słuchał Twoich poleceń bez wahania, faktem jest, że musisz mieć w zanadrzu także inną formę kontroli. Bez wątpienia są nią szelki lub obroża oraz smycz. Nie wiesz, które z akcesoriów sprawdzi się lepiej w przypadku Twojego pupila? Dowiedz się więcej!

Kiedy szelki, a kiedy obroża?

Wcale nie musisz decydować się na jeden ze sprzętów i używać go dożywotnio. Zarówno szelki i obroża mają swoje zalety. Możesz stosować je naprzemiennie, w zależności od tego, jakie aktywności akurat planujesz ze swoim psem!

Obroża świetnie sprawdzi się w przypadku psów dużych ras, które miewają problemy z chodzeniem na smyczy (czyt. ciągną!) lub/i czasem gwałtownie reagują np. na widok ludzi lub innych psów. Zapewnia ona nieco większą kontrolę i łatwiej utrzymać na niej niesfornego pupila. Dobrze sprawdzi się również w przypadku szczeniąt, które uczą się chodzenia na smyczy, i psów zmagających się m.in. ze schorzeniami kręgosłupa.

Szelki to z kolei niezastąpiony sprzęt każdego miłośnika aktywnego spędzania czasu na łonie natury. Masz ochotę na bieganie z czworonogiem? A może wolisz wycieczki rowerowe lub górskie wyprawy z psem? Szelki, specjalna smycz z amortyzatorem i pas biodrowy zdecydowanie ułatwią, uprzyjemnią i uczynią znacznie bezpieczniejszą Waszą wspólną aktywność. Są one polecane ponadto psom, u których stwierdza się problemy w odcinku szyjnym kręgosłupa, oraz psom ras brachycefalicznych, u których obroża może powodować ucisk na krtań i tchawicę, wywołując duży dyskomfort.

Jak dobrać obrożę i szelki?

Bez względu na to, który ze sprzętów wybierzesz, zwróć uwagę na jakość wykonania. Powinny cechować się solidnym wykonaniem (przede wszystkim zapięcie – klamra lub zatrzask), by pies przy silniejszym pociągnięciu nie uwolnił się i nie pognał przed siebie, co może być szczególnie niebezpieczne, gdy biegnie na oślep przerażony daną sytuacją. Materiał musi być przyjazny psiej skórze i sierści.

Pamiętaj o odpowiedniej szerokości obroży i szelek oraz o tym, by dobrać właściwy rozmiar. Szelki i obroża z jednej strony nie powinny uciskać (bo powoduje to duży dyskomfort a nawet ból), ale z drugiej strony nie mogą być zbyt luźne. Wykorzystaj prostą zasadę – jeśli możesz wsunąć pod obrożę/szelki dwa palce, są one dopasowane. Jeżeli nie możesz wsunąć palca, oznacza to, że jest za ciasno, natomiast gdy możesz bez trudu włożyć niemal całą dłoń, jest za luźno.

Jak przyzwyczaić psa do szelek/obroży?

Jeśli dopiero planujesz zakup psa lub masz w domu szczeniaka, a nie chcesz, aby reagował paniką na sam widok obroży bądź szelek, przyzwyczajaj go do chodzenia w nich stopniowo, każdego dnia. Oczywiście przyzwyczaić do nich możesz również starszego psa, który nie miał z nimi do tej pory do czynienia, co jest częste np. w przypadku psów schroniskowych. Najpierw połóż obrożę/szelki obok psa, aby mógł się z nimi zapoznać, obwąchać. Jeśli zachowuje jest zrelaksowany, nie zauważasz żadnych oznak stresu, nagradzaj go. Wykorzystaj do tego celu wysokiej jakości przysmaki dla psa, np. marki SPECIFIC™. W kolejnych etapach zakładaj psu obrożę/szelki, ale tylko na chwilę, chwal i nagradzaj za spokojne zachowanie.

Jeśli zauważasz, że Twój pupil ewidentnie nie lubi chodzić w obroży/szelkach, spróbuj ustalić przyczynę. Nie bagatelizuj tego, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której pies będzie uciekał na ich widok lub wręcz reagował agresją! Być może sprzęt jest za mały i powoduje dyskomfort? A może materiał, z którego jest wykonany z jakiegoś powodu przeszkadza psu? Pamiętaj o tym, że możesz kupić nie tylko gotowe produkty, ale zdecydować się na ich wykonanie na zamówienie u rymarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *