Kot domowy – wychowanie i pielęgnacja pupila

Pojawienie się kota w domu należy starannie przemyśleć. Te z pozoru samodzielne zwierzęta potrzebują człowieka, który otoczy je troską, bezpieczeństwem i zadba o ich zdrowie. Co warto wiedzieć na temat wychowania kotów? Jak wygląda pielęgnacja tych zwierząt i gdzie znaleźć sprawdzone hodowle?

Wymagania dotyczące opieki nad kotem

Osoby decydujące się na przygarnięcie kota muszą liczyć się z kilkoma wydatkami. Chodzi przede wszystkim o wyprawkę, która pomoże zwierzakowi zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Czworonóg będzie potrzebował misek na wodę i karmę, kojca oraz kuwety. Właściciel kota powinien przemyśleć zakup drapaka do ostrzenia pazurów, a także kilku zabawek. Jedzenie należy ustawić z dala od kuwety. Zwierzaki lubią spokój, dlatego miski oraz miejsce do spania powinny znajdować się poza zasięgiem hałaśliwych miejsc i urządzeń domowych.

Wychowanie kota może być wyzwaniem i wymaga czasu. Trzeba pamiętać, że zwierzęta te potrzebują uwagi człowieka i wbrew pozorom nie lubią spędzać całego dnia w samotności. Osoby, które z powodu pełnoetatowej pracy nie mogą opiekować się zwierzęciem w ciągu dnia, powinny rozważyć przygarnięcie dwóch kotów. Nie zastąpi to jednak towarzystwa człowieka, o czym należy pamiętać.

Koty w przeciwieństwie do psów nie uczą się komend. Nie znaczy to jednak, że nie przyswajają nowych umiejętności. Zwierzaki potrafią reagować na swoje imię, a z czasem uczą się, co jest dla nich niedozwolone. Kota można nauczyć korzystania z drapaka, przebywania w torbie transportowej, a nawet chodzenia na smyczy.

Pielęgnacja kota domowego

Pielęgnacja kotów uzależniona jest od wybranej rasy. Niektóre ze zwierząt wymagają regularnego czesania w okresie linienia, inne potrzebują specjalnej pielęgnacji skóry. Właściciele kotów nagich powinni zwrócić uwagę na tendencję do przegrzewania i wychładzania się ciała swoich pupili. Częstym problemem ras pozbawionych sierści są kłopoty ze skórą, uszami i oczami. Typowe dolegliwości dla danej rasy warto sprawdzić jeszcze przed decyzją o jej wyborze.

Właściciele kotów powinni przygotować się na regularne wydatki związane ze szczepieniem i odrobaczaniem. Obie te czynności należy przeprowadzać zarówno u zwierząt wychodzących, jak i przebywających w domu. Dorosłe samce należy wysterylizować, jeśli dotąd zabieg ten nie był wykonany. W przeciwnym wypadku pupil zacznie znaczyć teren, a zapach w mieszkaniu zamieni się na nieprzyjemny odór moczu.

Skąd przygarnąć zwierzaka?

Osoby rozważające przygarnięcie kota powinny zdecydować, czy zależy im na zwierzaku rasowym, dorosłym, a może doświadczonym przez los. Ułatwi to znalezienie miejsca, z którego zwierzak zostanie adoptowany. Wiele z kotów żyje w schroniskach. Pod opieką fundacji i wolontariuszy mieszkają zwykle popularne dachowce w różnym wieku. W przytulisku dla zwierząt znaleźć można zarówno małe kocięta, jak i dorosłe czworonogi. Młodsze pupile będą wymagać sporej uwagi w pierwszych tygodniach życia – to wtedy przypada okres socjalizacji. Dorosłe koty posiadają już pewne przyzwyczajenia i doświadczenia. Opieka nad nimi nie musi być jednak wymagająca, a zwierzak często okazuje dużą wdzięczność nowemu właścicielowi.

Alternatywą dla schronisk są zarejestrowane hodowle. Tych szukać można w specjalnych bazach danych zrzeszających hodowców, w serwisach społecznościowych lub w serwisach ogłoszeniowych, takich jak Pokato.pl. Poprzez tego typu ogłoszenia koty rasowe znajdują nowych właścicieli na krótko po pojawieniu się miotu. Chcąc przygarnąć zwierzaka z hodowli trzeba więc liczyć się ze sporą konkurencją ze strony innych osób zainteresowanych adopcją.

Decyzja o zakupie kota musi być przemyślana. Chodzi nie tylko o wydatki związane z wyprawką i pielęgnacją zwierzaka, ale także wymagania poszczególnych ras. Czworonogów do adopcji szukać można w schroniskach lub w hodowlach. Wiele zależy od tego, jakiego pupila przygarnąć chce dana osoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *