Karma dla psiego seniora – O czym warto pamiętać?

Był naszym najwierniejszym i najlepszym przyjacielem przez wiele lat. Teraz, gdy się zestarzał, a jego pyszczek pokrył się siwizną, zasługuje na naszą wdzięczność i opiekę najlepszą z możliwych. Dlatego tak ważna jest karma dla psiego seniora. Co powinien jeść nasz kudłaty staruszek?

  1. Karma dla psiego seniora: skąd wiedzieć, że to już czas?
  2. Gotowa karma dla psiego seniora, czy też własnoręcznie przygotowany posiłek?

Czy wiesz, że ponad 40% wszystkich psów to psy seniorzy? Niestety, według szacunków aż połowa z nich cierpi na otyłość lub nadwagę, z kolei bardzo stare psy są narażone na niedowagę. Jak odpowiednio karmić naszego czworonożnego przyjaciela, by był zdrowy, szczęśliwy i jak najdłużej mógł nam towarzyszyć?

1. Karma dla psiego seniora: skąd wiedzieć, że to już czas?

Czasu nie możemy zatrzymać ani cofnąć – to bolączka, która tak samo towarzyszy ludziom, jak i czworonożnym towarzyszom. Jednak jest coś, co możemy zrobić – sprawmy, żeby nasz psiak jak najdłużej mógł się cieszyć dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Kluczową kwestią w tym przypadku jest dieta. Ale jak rozpoznać, że pora zmienić dietę naszego pupila?

Proces starzenia jest długotrwały. Co więcej, jego objawy mogą być mylone z innymi dolegliwościami. W związku z tym właściciele psów niejednokrotnie mają problem z ocenieniem, czy to już pora na wdrożenie karmy dla psiego seniora.

Im pies jest większy i cięższy, tym szybciej zaczyna się starzeć. To ogólnie przyjęta zasada, ale faktem jest, że proces starzenia jest indywidualną kwestią każdego psiaka, zatem oceniając potrzeby naszego pupila, po prostu dokładnie go obserwujmy. To właściciel najlepiej zna swojego czworonożnego przyjaciela i to on najlepiej potrafi ocenić, kiedy kończy się jego dorosłość, a zaczyna starość.

Jeśli problem z racjonalną oceną, co może się zdarzyć szczególnie w przypadku małych piesków, możemy przyjąć, że psi senior przeżył już około 70-80% swojego życia. Wartościowe posiłki na każdym etapie życia twojego pupila, zapewnisz mu dzięki karmom podzielonym na poszczególne fazy życia psa: https://zooart.com.pl/pol_m_Psy_Karma-dla-psow_Podzial-wedlug-fazy-zycia_Karma-dla-psa-seniora-2513.html.

2. Gotowa karma dla psiego seniora, czy też własnoręcznie przygotowany posiłek?

Jeśli uważamy, że pora wdrożyć w życie naszego psa karmę dla psiego seniora, pewnie pojawia się też refleksja, czy nie lepiej podawać mu własnoręcznie przygotowane posiłki. Jeśli twój pies jadł je przez całe swoje życie, a do tego utrzymuje prawidłową dla jego rasy masę ciała i pobieranie pokarmu nie sprawia mu większych trudności, nie musisz zmuszać go do rezygnacji z dotychczasowych przyzwyczajeń. Liczy się jakość posiłków i twoje przekonanie, że dajesz psu to, co najlepsze.

Jeśli stawiasz na karmę dla psiego seniora, jak karma w sklepie zooart.com.pl, pamiętaj, że pożywienie wysokiej jakości rozpoznasz nie tylko po cenie karmy, ale także po tym, że jej skład podany na opakowaniu jest bardzo szczegółowy. Zapoznając się z nim, zwróć uwagę na rodzaj mięsa oraz czy karma zawiera wszystkie niezbędne substancje. Koniecznie sprawdź także, czy karma dla psiego seniora nie posiada cukru, który szkodzi nie tylko ludziom, ale i ich czworonożnym kompanom.

Wraz z wiekiem aktywność fizyczna psa spada. Oznacza to, że psiemu staruszko należy zapewnić mniej kalorii, ale dużo substancji odżywczych. Dzięki temu będziesz chronić psa przed nadwagą i chorobami, które mogą się pojawić wraz z nią.

Pamiętaj, by stosować się do zaleceń weterynarza jeśli psiak jest schorowany i potrzebuje specjalistycznej opieki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *