Jedzenie dla psa – jak wybrać?

Wybór karmy dla psa to bardzo ważna decyzja dla każdego właściciela. Nastręcza ona jednak wielu problemów oraz wątpliwości. Jakie jedzenie dla psa będzie najlepsze oraz czym się kierować przy jego wyborze? Skład oraz rodzaj karmy ma duże znaczenie, dlatego warto wybrać ją świadomie, aby zadbać o zdrowie naszego czworonożnego przyjaciela.

  1. Dlaczego wybór karmy jest istotny?
  2. Czego nie może zabraknąć w jedzeniu dla psa?
  3. Karma sucha czy mokra?

Dlaczego wybór karmy jest istotny?

Sklepy zoologiczne są wyposażone w wiele rodzai karm dla psa. Niełatwo zatem o zły wybór. Niekiedy sugerujemy się ceną, innym razem zaś – ładnym opakowaniem. To wszystko jednak nie ma znaczenia, jeśli jedzenie dla psa nie będzie wystarczająco odżywcze i dostarczało wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Nieświadomie możemy szkodzić naszemu psu. Nie każda dieta jest bowiem wskazana oraz zdrowa dla poszczególnych ras. W efekcie może się to przełożyć negatywnie na kondycję naszego czworonożnego przyjaciela, jak też na jego wygląd.

Nie brakuje także zwolenników różnych modeli żywieniowych. Karmy suche, mokre, domowe, a nawet barf, polegające na spożywaniu surowego mięsa. W wyborze diety dla psów nie należy jednak kierować się modą, ale jego potrzebami oraz zaleceniami specjalistów dla danej rasy oraz wieku.

Czego nie może zabraknąć w jedzeniu dla psa?

Przed wyborem jedzenia dla psa należy sprawdzić przede wszystkim jego skład. Jest to najprostsze, a zarazem najważniejsze kryterium wyboru. Dzięki temu upewnimy się, czy dana karma dostarczy odpowiednich składników pokarmowych, czy też będzie pełna wypełniaczy i konserwantów.

Nie od dzisiaj wiadomo, że najistotniejszym składnikiem diety psa jest mięso. To właśnie ono powinno znaleźć się na pierwszej pozycji w składzie. Także jego udział procentowy powinien być możliwie jak największy. Wybrane mięso powinno być jednak wysokiej jakości, a zatem nie należy kupować karmy, która będzie zawierała odpadki lub mięso oddzielone mechanicznie.

Czego zatem jedzenie dla psa nie powinno zawierać? Wypełniacze w przypadku karmy to przede wszystkim węglowodany. W przeciwieństwie do nas psy nie potrzebują ich w tak dużej ilości. Dobra karma nie będzie zatem zawierała dużej ilości pszenicy, kukurydzy czy ryżu. Nasi czworonożni przyjaciele tego nie potrzebują. Zamiast tego w pokarmie mogą pojawić się owoce oraz warzywa, które będą miały pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję.

Podobnymi zasadami warto się kierować, wybierając przysmaki dla psa. Wiele z nich tylko ładnie wygląda, jednakże nie niesie ono żadnych wartości. Także one powinny być wolne od cukrów, zbóż czy konserwantów. Z drugiej strony jednak warto, aby wpływały one pozytywnie na zdrowie naszych czworonożnych, dbając na przykład o ich uzębienie.

Karma sucha czy mokra?

Kolejnym dylematem może być również rodzaj karmy. Wiemy już, że skład jest bardzo ważny. Jednakże czy karma sucha zadba o zdrowie naszego psa tak jak karma mokra? Sklep zoologiczny jest bogato wyposażony w jedzenie w różnej postaci. Na co się zatem zdecydować?

Przyjęło się, że karma mokra jest zdrowsza dla psa. Wynika to z faktu, że pokarm jest mniej przetworzony, a zatem jego trawienie będzie prostsze. Jednocześnie mokra karma nie powoduje wzmożonego apetytu i jest przyjemniejsza do jedzenia.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie rezygnować z karmy suchej w diecie naszego psa. Jeśli mamy zaufaną markę, która wyróżnia się dobrym składem, a nasz podopieczny ją uwielbia, nie musimy od razu jej odstawiać. Priorytetem wyboru powinien być bowiem skład. Jeśli karma sucha ma lepsze składniki od karmy mokrej, wybór jest prosty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *