Jakie objawy sugerują, że naszego kota powinien obejrzeć weterynarz?

Koty, tak jak i inne zwierzęta domowe, miewają różnego rodzaju dolegliwości i przypadłości, które z pozoru nie wyglądają jak groźne choroby, jednak wielu z nich nie powinniśmy bagatelizować. Zlekceważenie konkretnych dolegliwości u kota może doprowadzić do poważnych chorób. Istnieje jednak kilka objawów, które od razu powinny zasugerować nam, że powinniśmy odwiedzić z naszym kotem gabinet weterynaryjny i zapobiec poważnemu schorzeniu. Jakie objawy sugerują, że musimy natychmiast reagować? Przy jakich zachowaniach kotów powinniśmy być bardziej czujni i obserwować ich stan?

Wymioty u kotów

Wymioty u kotów pojawiają się dosyć często, nie posiadają one zazwyczaj jednej, jasnej przyczyny. Zdarza się, że ich przyczyną jest zjedzenie czegoś nieświeżego, bądź trującego, a także chorobą nerek, ciałem obcym lub zakłaczeniem czy też cukrzycą. Objawy są bardzo często dosyć oczywiste i często przy wymiotach pojawiają się także ślinienie i zdarza się, że towarzyszy im także ból brzucha. Jeśli wymioty pojawiają się często, warto jest zabrać ze sobą próbki wymiotów, by przebadał je weterynarz i zadecydował o ewentualnym leczeniu. Warto to zrobić, ponieważ może okazać się, że u naszego kota doszło do zatrucia. W takich przypadkach centrum weterynaryjne niesie pomoc.

Zapalenie dolnych dróg moczowych u kotów

Zapalenie dolnych dróg moczowych jest częstym schorzeniem występującym u kotów. Na pojawienie się tej choroby u kotów wpływa wiele czynników, które podaje gabinet weterynaryjny. Ta choroba dotyczy samice, jak i samców kotów. Tę chorobę najczęściej spotyka się u zwierzaków, które mają nadwagę, bądź są otyłe i jedzą głównie suchą karmę. Na to schorzenie ma wpływ także duży stres i nagłe zmiany jakie zachodzą w jego życiu. Objawy zapalenia dolnych dróg moczowych jakie podaje centrum weterynaryjne, to :

  • krew w moczu
  • problem z oddawaniem moczy lub całkowite zahamowanie oddawania moczu
  • załatwianie swoich potrzeb w nietypowych miejscach, takich jak doniczki, szafy, pod kanapą itd.
  • wydawanie dźwięków/miauczenie w trakcie oddawania moczu
  • wylizywanie okolic cewki moczowej i brzucha
  • wymioty
  • apatia
  • brak apetytu i niechęć do picia

Kiedy kot nie może oddawać moczu pojawia się nagle i może zakończyć się śmiercią kota. W takim przypadku naszego kota od razu powinniśmy zabrać do centrum weterynaryjnego.

Jeśli chcesz zadbać o swojego kota i jest Wam potrzebny dobry gabinet weterynaryjny, który zapewnia wykwalifikowaną kadrę, odwiedź tę stronę internetową: https://www.levet.pl.

weterynarz

Pasożyty w ciele kotów

W ciele kotów bardzo często grasują różne pasożyty. Najczęściej spotykane są tasiemce i obleńce, a także pierwotniaki. Posiadanie pasożytów przez naszego kota objawia się bardzo często biegunkom, wymiotami, brakiem apetytu, chudnięciem, różnymi reakcjami skórnymi, kaszlem. Na takie objawy zwraca uwagę każdy weterynarz i podkreśla, że na posiadanie pasożytów narażone są zwłaszcza te koty, które wychodzą na dwór, lecz nie oznacza to, że te domowe koty nie są w stanie ich nabyć. Gabinet weterynaryjny poleca odrobaczanie dużych kotów średnio co 3 miesiące. W przypadku kotów polujących weterynarz ustala inne zalecenia.

Biegunka u kotów

Biegunki u kotów mają wiele przyczyn, tak samo jak wymioty. Najczęstszym powodem jaki podaje weterynarz, to zatrucia pokarmowe, pasożyty, alergie, infekcje, nowotwory itp. Biegunka przejawia się w postaci wodnistego stolca. Długość trwania biegunki jest zależna od jej przyczyny i może trwać jeden dzień, a nawet kilka tygodni. Biegunka ma to do siebie, że bardzo mocno odwadnia organizm, dlatego ważne jest, by podawać wtedy kotu dużo wody. Jeśli biegunka trwa dłużej, niż 24h konieczne jest, by zabrać kota do weterynarza na wizytę. Warto jest zabrać ze sobą próbki kału, by mógł przebadać je weterynarz. Jeśli okaże się, że kot ma ostre stany zapalne, będzie wskazane przyjęcie go wtedy do szpitala, by odpowiednio go nawodnić i podać mu leki przeciwbólowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *