Jak przygotować legowisko do spania?

Człowiek średnio przesypia 30% swojego życia. Nasi pupile śpią zdecydowanie więcej – liczby te często oscylują wokół 50%, dlatego bardzo ważnym jest zaoferować im wystarczający komfort. Jednak żeby móc spełnić ich wymagania, trzeba je znać.

Jak wybrać legowisko do spania?

Najważniejszym z etapów wybierania i przygotowywania legowiska do spania jest zmierzenie swojego pupila. Nie ma co zastanawiać się nad kolorem, materiałem, kształtem itp. jeżeli nie wiemy jakiej wielkości powinno ono być. Przy gryzoniach oraz małych rasach psów/kotów może czasem nawet wystarczyć najzwyklejsza linijka. Mierzymy od końcówki ogona, aż po czubek nosa, ale pamiętajmy też o dodaniu kilku/kilkunastu centymetrów zapasu – tak jak my lubimy się przeciągać, wyciągać, rozciągać i spać w dziwnych pozycjach – tak samo nasze pupile.

Charakter zwierzaka również ma ogromne znaczenie przy wyborze legowiska. Jeżeli nasz pies lubi się wtulać i kocha ciepełko – legowisko ze ściankami bocznymi to będzie świetny pomysł. A może nasz królik jest płochliwy? Wtedy świetnym pomysłem będzie domek jako miejsce do spania, zamiast typowego materiałowego legowiska.

Twój włochaty przyjaciel może nawet być alergikiem – zupełnie jak Ty! Warto wówczas wybierać ostrożniej materiał, z jakiego legowisko jest wykonane.

Przygotowanie legowiska.

Skoro legowisko już wybrane, to pora je przygotować. Przygotować i legowisko i zwierzaka. Jeżeli ma być ono dla pupila synonimem bezpieczeństwa – musi się z nim oswoić. Zachęcaj go do przebywania na posłaniu smakołykami, pieszczotami. Jeżeli legowisko jest wystarczająco duże – dobrym krokiem będzie nawet przesiadywanie w nim – zostawisz tam swój zapach, który będzie mu się dobrze kojarzył.

Nie samym legowiskiem zwierzak żyje – otoczenie również jest ważne. Połóż je w miejscu, gdzie jest cicho, gdzie nie ma dużego ruchu. Jeżeli przy tym mimo wszystko jest możliwość, że pupil będzie miał Ciebie w zasięgu wzroku, to będzie idealnie. Może warto też pomyśleć o podwyższeniu, aby posłanie nie leżało bezpośrednio na ziemi? Jest to dobry dodatek, gdyby leżałoby ono na kafelkach, płytkach, które często bywają dosyć chłodne.

A co jeżeli nasze decyzje przy wyborze i przygotowaniu legowiska zawiodły?

Cóż. Zwierzak ma wolną wolę i wybiera do spania i leżenia miejsca, gdzie mu dobrze. Nie zmusimy go do leżenia w legowisku…

…a czasami karton może być naprawdę wygodny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *