Jak dbać o zdrowie swojego psa?

Decyzja o pojawieniu się psa w domu powinna być dobrze przemyślana i podjęta bardzo świadomie. Pupil to bowiem naprawdę dużo obowiązków, o których trzeba pamiętać. Zwierzak sam nie zadba o siebie w odpowiedni sposób, ta odpowiedzialność spada praktycznie w stu procentach na jego właściciela. Jakie obowiązki musi wypełniać właściciel psa i jak powinien on dbać o zdrowie swojego czworonoga? Na co zwracać uwagę w zachowaniu psa i kiedy należy koniecznie udać się z nim do weterynarza, aby sprawdzić, czy aby na pewno jest zdrowy i nic poważnego się nie dzieje? Podpowiadamy!

Zadbaj o higienę swojego pupila

Psy wymagają opieki ze strony swojego właściciela w wielu aspektach. Jednym z nich jest zapewnienie mu odpowiedniego poziomu czystości. Zadbanie o jego sierść, zęby, uszy oraz pazury i łapy jest bardzo ważne. Jeśli nie zostanie utrzymany odpowiedni poziom higieny, to niestety możliwe jest, że pupil zacznie łapać choroby, a na jego skórze mogą zacząć żerować pasożyty. Poza tym może próbować on samodzielnie poradzić sobie z problemem i zacząć wylizywać sierść i łapy. To z kolei może spowodować zaburzenie pH skóry i prowadzić do podrażnień oraz do rozmaitych chorób. Zadaniem właściciela jest regularna kąpiel psa z wykorzystaniem odpowiedniego szamponu, dopasowanego do wieku pupila oraz do rodzaju jego sierści i ewentualnych alergii.

Podczas kąpieli psa, należy uważać, aby nie nalać mu wody do uszu. Zalegająca w nich ciecz będzie powodować u psa poczucie dyskomfortu oraz może prowadzić to do znacznego pogorszenia słuchu u czworonoga. Do czyszczenia uszu u psa należy wykorzystywać specjalne preparaty, które usuwają wydzielinę. To, czy psiak wymaga dodatkowego czyszczenia uszu i jak często to robić, warto ustalić z weterynarzem. Podobnie jak kwestię mycia zębów u czworonoga. Zbierający się na nich kamień może prowadzić do obniżenia odporności, dlatego należy regularnie je szczotkować z wykorzystaniem specjalnej szczoteczki oraz pasty do zębów dla psów. Jest to zajęcie trudne, jednak niezbędne. Podobnie, jak obcinanie pazurów i czyszczenie łap. To drugie należy robić po każdym spacerze, szczególnie po wilgotnym terenie. Obcinanie pazurów jest kwestią indywidualną i należy obserwować, jak szybko rosną.

Odpowiednia dieta kluczem do długiego życia

Bardzo ważnym aspektem dbania o zdrowie psa jest odpowiednia dieta. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój czworonóg był zdrowy i doskonałej formie, koniecznie zadbaj o jego prawidłowe odżywanie. Dostarczanie mu niezbędnych minerałów i witamin w pokarmie jest bardzo ważne, dlatego też należy koniecznie zainwestować w dobrej jakości karmę dla psów. Zwierzęta domowe bardzo często nie jedzą praktycznie nic poza podstawową karmą. To ona jest bazą ich odżywiania, a poza nią dostają okazjonalnie smaczki i naturalne gryzaki, które pomagają im wyładowywać stres oraz znaleźć zajęcie, gdy właściciele nie mają czasu na zabawę. Dlatego bardzo ważne jest, aby karma była naprawdę wysokiej jakości.

Dobra karma premium dla psa powinna być odpowiednio zbilansowana i dopasowana do rasy lub rozmiarów i wieku pupila. Istotne jest, aby zawierała jak najwięcej białka i tłuszczy zwierzęcych. Psy, choć w przeciwieństwie do swoich przodków wilków nie zawsze muszą żywić się surowym mięsem, to stworzenia bardzo mięsożerne. Dlatego też należy dostarczać im odpowiednich składników w karmie, aby zapewnić im prawidłowy rozwój, odpowiednią ilość energii oraz dobre samopoczucie. Warto stawiać więc na wysokiej jakości karmy z dużą ilością mięsa i z dodatkiem warzyw. Jeśli pies ma skłonności do alergii, najlepiej też unikać zboża w karmie i postawić na produkty bezzbożowe.

Nie zapominaj o szczepieniach i badaniach

Regularne szczepienia to obowiązek, który regulowany jest także przez prawo. Każdy właściciel czworonoga musi koniecznie zaszczepić swojego pupila przed wścieklizną. Poza tym należy pamiętać także o innych szczepieniach przeciwko najpopularniejszym chorobom występującym u psów. Regularne wizyty u weterynarza w tym aspekcie są bardzo ważne. Choroby u czworonogów mogą mieć bardzo nieprzyjemne objawy, dlatego zdecydowanie lepiej jest im zapobiegać niż później je leczyć. Szczególnie że leczenie psiaków często wiąże się z koniecznością regularnych wizyt u weterynarza nawet kilka razy w tygodniu oraz podawania mu specjalistycznych leków, co pochłania i czas, i pieniądze.

Pies sam z siebie nie powie wprost, że jest chory. Może dawać nam różnego rodzaju znaki i sygnały, jednak nie określi on dosłownie, co mu dolega. Dlatego też, jeśli zauważysz, że Twój pupil jest osowiały, bardziej zmęczony czy rozgrzany i marudny, warto udać się z nim do weterynarza. Wizyta kontrola pozwoli sprawdzić, czy zwierzak nie złapał psiego przeziębienia lub innej infekcji, którą trzeba zająć się jak najszybciej, zanim na dobre się rozwinie i leczenie jej będzie trudniejsze niż w początkowych fazach. Pamiętaj, że w tej kwestii Twój psiak polega w stu procentach na Tobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *