Jak dbać o higienę jamy ustnej psa?

Będąc opiekunem psa chcemy zapewnić mu jak najdłuższe i szczęśliwe życie. Dbamy o jego dietę, kondycję, a także higienę poprzez zabiegi czesania i kąpania. W natłoku zajęć często zapominamy jak bardzo istotne jest dbanie o higienę jamy ustnej psa, a to niezwykle istotne dla utrzymania go w dobrym zdrowiu. Jakie są, więc najczęstsze przyczyny chorób jamy ustnej psiaka, jak się objawiają i co możemy zrobić, aby im zapobiec?

Choroby jamy ustnej psa

Najczęstszym problemem związanym z chorobami jamy ustnej z jakimi mierzą się nasze psiaki to nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego. Powstaje on w wyniku tworzenia się płytki nazębnej, która tworzy się z resztek pokarmu zalegających w jamie ustnej oraz bakterii. Pod wpływem działania śliny twardnieje tworząc charakterystyczny żółtawy nalot, który pokrywa zęby. Z uwagi na bliskość ślinianek najbardziej narażone są kły i zęby trzonowe. Nieusuwany kamień nazębny potrafi osiągnąć warstwę grubości nawet do kilku milimetrów stając się przyczyną zapalenia dziąseł. Choroba ta jest bardzo poważna. Może prowadzić nawet do zaniku dziąseł, a w konsekwencji do paradontozy.

Ponadto wszystkie objawy towarzyszące schorzeniom uzębienia takie jak krwawienia czy nadżerki mogą przysparzać psiakowi ból przez co często zdarza się, że nasz pupil odmawia posiłków. Idąc dalej choroby jamy ustnej mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Brak higieny jamy ustnej może doprowadzić do infekcji wtórnej, czyli zakażenia bakteryjnego innych organów patogenami namnażającymi się w jamie ustnej psa. Jeżeli do tej pory nie zwracałeś szczególnej uwagi na stan uzębienia swojego pupila warto się mu przyglądnąć. Zbyt późna reakcja na tworzący się kamień nazębny może wymagać interwencji lekarza weterynarii, a zabieg jego usunięcia odbywa się pod narkozą. Dbając należycie o higienę jamy ustnej psiaka oszczędzasz mu stresu związanego z wizytą u weterynarza, a sobie niepotrzebnych kosztów.

Profilaktyka higieny jamy ustnej czworonoga

Po pierwsze mycie zębów psiaka. Tak samo jak u ludzi najlepsza i najbardziej skuteczna metoda walki z kamieniem nazębnym jest regularne szczotkowanie zębów. Wydaje się to być zupełnie oczywiste jednak u psa, który nie jest do tego przyzwyczajony przeprowadzenie tego zabiegu to nie lada wyczyn. Zaczynając przygodę z myciem zębów psiaka należy uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze próby to raczej oswajanie ze szczoteczką niż pielęgnacja jednak regularność i konsekwencja mogą szybko przynieść oczekiwany efekt. Najłatwiej będzie nam nauczyć szczeniaka, dlatego warto od samego początku wprowadzać rytuał mycia zębów. Obecnie dostępne jest wiele rodzajów szczoteczek do zębów dedykowane specjalnie psom. Można wybierać spośród tych nakładanych na palec, a także podobnych do naszych tyle, że dostosowanych do psiego zgryzu. Do codziennej pielęgnacji zębów czworonoga używaj past i szczoteczek specjalnie do tego przeznaczonych. Pamiętaj, że te dla ludzi nie nadają się do stosowania u zwierząt.

 gryzak, kość farm food

W walce z kamieniem nazębnym spieszą nam również z pomocą specjalne przysmaki dla psów przeznaczone do czyszczenia zębów. Taka opcja to łączenie przyjemnego z pożytecznym, ponieważ psy mają naturalną potrzebę gryzienia, która jest ich sposobem na utrzymywanie higieny jamy ustnej. Przyglądając się ich środowisku naturalnemu i innym żyjącym w naturze psowatym zaobserwować można, że np.  wilki po zaspokojeniu głodu w drugiej kolejności przeżuwać będą skórę oraz kości swojej ofiary tym samym zapewniając sobie odpowiednią higienę jamy ustnej. Z myślą o naturalnym instynkcie psa powstały gryzaki FarmFood w postaci kości oraz poroża. Kości FarmFood są w 100% naturalne, a w ich składzie ciężko znaleźć sztuczne dodatki i szkodliwe substancje, ponieważ stworzone są tylko i wyłącznie z wysuszonej, niewyprawionej skóry bydlęcej. Sprawia to, że są w pełni strawne i nieszkodliwe nawet dla psich alergików. Ponadto można wybierać spośród wielu rodzajów i rozmiarów tak aby dobrać idealny gryzak dla Twojego pupila. Podając gryzaki Farm Food oprócz zapewnienia psu prawidłowej higieny jamy ustnej dajesz mu również świetną zabawę i zajęcie na długie godziny. Jako naturalny gryzak doskonale sprawdzi się również poroże jelenia. Ma ono przyjemny dla psa aromat. Ponadto jest zbite i twarde więc podobnie jak gryzaki zapewni mu długotrwałą przyjemność. Co ważne, żucie poroża przez psa daje efekt szlifowania zębów, dlatego też świetnie sprawdzi się w walce z kamieniem nazębnym i osadem. Kiedy pies przedrze się przez zewnętrzną warstwę poroża nagrodą będzie smakowity szpik.

Dodatkowo istnieje również szereg specjalistycznych karm wspomagających higienę jamy ustnej. Charakteryzują się one unikalnymi, większymi krokietami umożliwiającymi usuwanie nadmiaru kamienia nazębnego. Dodatkowo posiadają wyjątkowy skład, który umożliwia wiązanie wapnia ze śliny co również pozytywnie wpływa na higienę jamy ustnej i problem zwalczania kamienia nazębnego.

Podsumowując należy podkreślić, że higiena jamy ustnej u psów jest podstawą utrzymania go w zdrowiu i dobrej kondycji. Ważne, aby dbać o nią regularnie poprzez szczotkowanie zębów oraz zapewnienie psu specjalnego gryzaka czyszczącego zęby, a także regularne kontrole u lekarza weterynarii. Szczególną uwagę na stan uzębienia należy zwrócić u psów jedzących głownie karmę mokrą lub gotowane posiłki. Pamiętajmy jednak, że samo spożywanie karmy suchej to za mało w walce z kamieniem nazębnym. Tu pomocne mogą być wspomniane wcześniej gryzaki i poroże. Zapewnienie psu możliwości zaspokojenia naturalnego instynktu żucia nie tylko wpływa pozytywnie na stan zębów, ale staje się również miłym akcentem w codziennym psim świecie.
Dobrą karmę, przysamki oraz wiele wiele więcej dla swojego psa kupisz w sklepie zoologicznym AnimalZoone – https://www.animalzoone.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *