Domowe terrarium, co warto wiedzieć?

Zwierzęta egzotyczne stają się coraz popularniejsze. Są świetną alternatywą dla alergików oraz zapracowanych osób. Zwykle nie wymagają zbyt wiele uwagi, o ile mają dobrze skonstruowane terrarium. To właśnie na poziomie komplementowania miejsca do życia dla naszego gada wyrażamy swoją największą troskę o niego.

Podstawy domowego terrarium

Zaczynając przygodę z hodowlą zwierząt egzotycznych trzeba sobie uświadomić, ze nie będzie to tanie hobby. zwykle samo postawienie terrarium to koszt minimum kilkuset złotych. Na rynku mamy zarówno całe szklane terraria, jak i te z tworzyw sztucznych. Najlepiej sprawdzają się terraria z OSB ze szklanym przodem. Dzięki nacięciom w płycie zwierze ma dobrą wentylacje, a dzięki szklanemu przodowi może obserwować, co się dzieje wokół niego. Oczywiście wymiary domowego terrarium zależą od wymiarów dorosłego osobnika. W zbyt małym terrarium zwierzęta nie rozwijają się w pełni, mogą stać się apatyczne lub agresywne. Należy tez wziąć pod uwagę tryb życia zwierzęcia, ponieważ część z nich będzie potrzebowała terrarium wysokiego, aby żyć bez uszczerbku na zdrowiu.

Domowe terrarium, co warto o nim wiedzieć, aby zwierzak był zadowolony?

Złota zasada tworzenia warunków do życia gadom oraz innym zwierzętom egzotycznym mówi: ma być tak jak w naturze. To oznacza, że najpierw musimy zapoznać się z warunkami konkretnego gatunku na wolności. Większość terrariów będzie składać się z kilku podstawowych elementów wyposażenia:

  • żarówek- zwykle podzielonych na dwie kategorie: takie, które imitują światło dzienne, czyli żółte i takie, przy którym zwierzęta wypoczywają czyli światło nocne, niebieskie. Żarówki dostosowujemy do wielkości terrarium i jego mieszkańca. Zwykle pełnią także funkcje grzewczą, stad tez nie należy brać tych o zbyt dużej mocy, aby gada nie poparzyć.
  • podłoża- zwykle drobny, żółty piasek imitujący pustynie
  • maty grzewczej i kabla grzewczego- elementy konieczne zarówno przy dużych jak i małych osobnikach. Jako, ze zwierzęta egzotyczne które hodujemy w domach pochodzą zwykle z regionów bardzo ciepłych, nasza temperatura pokojowa nie tylko im nie wystarczy ale może także doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Kupując mate grzewcza warto zainwestować w taka, która posiada możliwość ustawiania temperatury.

Kiedy domowe terrarium jest już skompletowane, czas na zakup naszego nowego przyjaciela. Pamiętajcie, aby brać tylko zwierzęta ze sprawdzonych, zdrowych hodowli!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *