Posiadacze psów niejednokrotnie głowią się nad tym, jaki pokarm mogą podawać oni swoim zwierzakom. Większość czworonogów na co dzień zjada specjalnie zbilansowaną karmę dobraną do ich potrzeb, jednak czasem właściciele chcą zróżnicować im dietę. Wielu z nich zastanawia się, czy kości z kurczaka będą odpowiednim wyborem i czy nie zaszkodzą naszemu psu. Czy pies może jeść kości? Jeżeli tak, to jakie? Odpowiadamy na pytanie.
Jakie kości możemy podawać psu?
Powinniśmy rozpocząć od tego, że kategorycznie zabrania się podawania psom kości, które wcześniej zostały poddane obróbce termicznej! Rozumiemy przez to gotowanie, smażenie, pieczenie itd. Działanie na kości wysoką temperaturą powoduje naturalne procesy biologiczne w postaci twardnienia kości. Poprzez utratę tej elastyczności, kości stają się podatne na kruszenie i łamanie. W przypadku kiedy nasz psiak skonsumuje taki element, może on zamienić się w groźne dla zdrowia i życia odłamki, które w skrajnych wypadkach, mogą nawet przebić elementy narządów.
Jedynymi kośćmi, które powinniśmy podawać psom, są te surowe. Oczywiście warto pamiętać o tym, że mimo iż jest to naturalny sposób spożywania przez psa pokarmu, wymaga on przyzwyczajenia, jak każdy model żywieniowy, oraz stopniowego wprowadzania.
Unikamy podawania psu gołych kości, tzn. takich bez zawartości mięsa. Dobrym rozwiązaniem będzie podawanie takich części mięsa, które zawierają zarówno kość, jak i nieco tkanki dookoła. Świetnie do tego celu sprawdzą się części zwierząt zawierające dużo chrząstek.
Nie powinniśmy również podawać bardzo twardych kości, np. wieprzowych. Jeżeli zależy nam na podaniu większej kości, która zajmie na dłuższy czas naszego pupila, podajmy mu np. kość cielęcą. Pies będzie mógł obgryźć jej boki i wyjeść szpik, a trzon powinniśmy wywalić.
Kiedy nie podawać psu kości?
Absolutnie powinniśmy zrezygnować z podawania kości psom, które bardzo łapczywie jedzą. Zwłaszcza w przypadku mniejszych elementów, może to doprowadzić do zadławień oraz zaparć, które mogą być bardzo niebezpieczne.
Nie powinno się również podawać kości szczeniętom, które mogą mieć problem z poradzeniem sobie z takim rodzajem smakołyku. Złym pomysłem jest także serwowanie ich psom starszym, które mogą mieć problemy z zębami.
Co podawać zamiast kości?
Oczywiście zakładamy, że podawanie kości psu nie stanowi próby zastąpienia tym jego dotychczasowej diety, a jedynie wprowadzenie do niej zróżnicowania. Niezwykle istotne jest to, aby nie przesadzać z ich ilością w diecie czworonoga, gdyż ich nadmiar może prowadzić do zaparć. Podstawę żywienia każdego psa powinna stanowić odpowiednio zbilansowana sucha karma dla psów – sprawdź ofertę sklepów internetowych, aby znaleźć najlepszą propozycję dla swojego psiaka.
Kości dla psów – zakończenie
Możemy podawać kości psom w ramach smakołyku, jeżeli jednak nie jesteśmy pewni tego, czy nasz pupil poradzi sobie z nimi, powinniśmy zrezygnować. Na rynku istnieje wiele innych smakołyków, które z powodzeniem możemy podawać naszym zwierzakom.
Źródło zdjęć: freepik.com