Czego nie dawać do jedzenia psu, a czego kotu?

Czego nie wolno dawać psu i kotu?

Czego nie wolno dawać naszym pupilom, nawet jeśli tak słodko patrzą? Jest kilka produktów, które nie tylko są niewskazane, ale wręcz toksyczne. Nie mają prawa znaleźć się ani w kociej, ani w psiej misce.

Surowa wieprzowina

Może zawierać wirusa Aujeszky’ego, powodującego śmiertelne zaburzenia układu nerwowego (rzekoma wścieklizna): porażenia, niedowłady. Istnieje również ryzyko zakażenia bakterią salmonelli lub pasożytami. Z reguły surowa wieprzowina jest zbyt tłusta i może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Kości drobiowe i ości

Rozpadają się na drobne kawałki, które mogą uszkodzić przełyk lub żołądek. Poza tym u kotów jedzących kości, nie tylko drobiowe, często dochodzi do złamań zębów.

Cebula i czosnek

Związki siarki powodują hemolizę (rozkład czerwonych krwinek).

Surowe jajka

Grożą zakażeniem salmonellą, ponadto białko zawiera awidynę, niszczącą biotynę. Jajko można natomiast podawać po ugotowaniu na miękko.

Czekolada

Zawiera teobrominę, podobną do kofeiny. Psy nie mogą jej metabolizować i reagują problemami z krążeniem, a nawet drgawkami. U kotów pierwsze objawy zatrucia mogą pojawić się już po czterech godzinach, u psów nieco później.

Awokado

Może zawierać persin, powodujący uszkodzenie mięśnia sercowego. Objawami są kaszel, duszność, przyśpieszona akcja serca.

Rośliny z rodziny psiankowatych

Surowe ziemniaki, surowe bakłażany i pomidory zawierają toksyczną solaninę.

Czego nie wolno dawać psu?

 

Rodzynki

Rodzynki i winogrona są dla psów absolutnie zabronione. Nieznane są tego przyczyny, ale już 3 g rodzynek i 10 g winogron na kilogram masy ciała mogą u niektórych osobników prowadzić do śmiertelnej niewydolności nerek. Objawy zatrucia rodzynkami to wymioty, biegunka, częstomocz, apatia.

Ksylitol

Może wywołać ekstremalny wyrzut insuliny, a za tym spadek poziomu cukru, co z kolei grozi uszkodzeniem wątroby a nawet śmiercią.

Migdały

Zawierają kwas cyjanowodorowy.

Makadamia

Niedawno odkryto, że mogą powodować osłabienie a nawet porażenie. Nie wiadomo, jaka substancja jest za to odpowiedzialna.

Czego nie wolno dawać kotu?

Wątróbka

Witamina A odkłada się w nerkach i wątrobie, uszkadzając tkankę. Ciężkie przypadki zatrucia witaminą A prowadzą do śmierci zwierzęcia.

Rośliny strączkowe

Zawierają trująca faszynę, której spożycie może spowodować wymioty, krwawą biegunkę i zapaść krążeniową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *