Co powinien jeść owczarek niemiecki?

Prawidłowe odżywianie ma kluczowe znaczenie dla każdego psa, a im większa lub bardziej wrażliwa rasa, tym ważniejsze jest to dla jego zdrowia. Owczarki niemieckie podobnie jak labradory, golden retrievery, dogi niemieckie, nowofundlandy i bernardyny ze względu na swoją genetykę mają stosunkowo wysoką częstość występowania dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Co więcej, psy tej rasy mają także tendencję do alergii pokarmowych, dlatego stosowanie delikatnej i specjalistycznej karmy jest dla tych psów szczególnie ważne.

Owczarek niemiecki — żywienie szczeniąt

Już w wieku 3-4 tygodni szczenięta zaczynają jeść pokarm stały, więc dobór właściwej karmy ma decydujący wpływ na ich przyszłe zdrowie. Młode psy dużych ras potrzebują karmy o umiarkowanej zawartości energii, dostosowanej do ich indywidualnych potrzeb. Tutaj szczególnie ważna jest jakość, a nie ilość! Szczenięta owczarków niemieckich, w przeciwieństwie do dorosłych psów, prawie nie przybierają na wadze, ponieważ rosną szybciej, co sprawia, że często są one karmione zbyt obficie. Taka dieta może mieć negatywny wpływ na prawidłowy wzrost szkieletu psa. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać szczegółowych zaleceń żywieniowych podanych na opakowaniu i nie przekraczać dolnej granicy wskazanej ilości.

Jaka karma dla owczarka niemieckiego?

Aktywny owczarek niemiecki jest psem o dużej budowie ciała. Dla zdrowego wzrostu potrzebuje więc zrównoważonego zaopatrzenia w witaminy i minerały, zwłaszcza wapń i fosfor. Świetnej jakości karmy dla owczarka niemieckiego zawierają również odpowiednią ilość białka i tłuszczów, aby zaspokoić potrzeby aktywnego psa. Wspomagają jego wytrzymałość i kondycję podczas codziennych zabaw oraz uzupełniają zapotrzebowanie na energię. Przykładem bardzo dobrze skomponowanej diety dla owczarka niemieckiego jest karma marki Moja Miska. Została opracowana we współpracy z dietetykami zwierzęcymi, którzy wyselekcjonowali najlepsze składniki dla potrzeb Twojego psa.

Podsumowując, najlepsza karma dla owczarka niemieckiego powinna:

  • zawierać odpowiednią ilość wysokiej jakości białka zwierzęcego,
  • zawierać zdrowe kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6,
  • być dopasowana do wieku psa oraz jego aktywności fizycznej,
  • być odpowiednio zbilansowana pod kątem zawartości białka oraz wapnia i fosforu,
  • być lekkostrawna i zawierać odpowiednią ilość błonnika wspomagającego pracę przewodu pokarmowego.

Pamiętaj! Planując przestawić się na nowy pokarm, nie rób tego z dnia na dzień. Wymieszaj starą karmę z nową i powoli zmieniaj proporcje, tak aby po mniej więcej czterech dniach przejście na nową karmę było zakończone.

Jeśli jesteś dumnym właścicielem owczarka niemieckiego, szczególnie ważne jest jego odpowiednie żywienie, ponieważ u tej rasy istnieje pewne ryzyko wystąpienia problemów ze stawami. Bardzo pomocne w tym względzie są specjalistycznie opracowane karmy, takie jak np. Moja Miska, zawierające zbilansowaną ilość energii i minerałów. Zapewnią Twojemu psu prawidłowy rozwój, wagę i zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *