Agresja miskowa – jak można sobie z nią poradzić? Co zrobić, gdy pies broni zasobów?

Pies jest członkiem rodziny i tak też powinien być traktowany. Jednak wiadomym jest też to, że zwierzaka trzeba nauczyć określonych zasad i postępowania. Oczywiście nie mamy tutaj na myśli tresury, lecz cierpliwą naukę czystości czy też właściwych zachowań wobec domowników. Niestety zdarzają się problemy i jednym z nich jest agresja miskowa. Co zrobić, gdy pies broni zasobów?

Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość

Ogólnie każdy opiekun psa powinien pamiętać, że nikt nie lubi jeżeli ktoś mu przeszkadza w jedzeniu i nie inaczej jest ze zwierzętami. One także powinny jeść w spokoju i bez stresu. Dlatego w żadnym przypadku nie należy im przeszkadzać czy wręcz odganiać od miski, uważając to za świetną zabawę, bo rzecz jasna takie zachowanie nie jest żadną zabawą dla psa. Również, gdy w domu są małe dzieci trzeba uczyć je od początku, że gdy pies je nie można mu przeszkadzać, ani też wkładać rączek do jedzenia. Dobrze prowadzone zwierzę, które jest w należyty sposób traktowane przez opiekunów nie będzie przejawiało agresji miskowej. Jeżeli zauważycie, że gdy pies je i was zobaczy zaczyna powarkiwać, to w żadnym wypadku nie możecie mu zabierać miski, karać go czy bić. Mówienie, że pies ma zasłużyć na jedzenie jest delikatnie mówiąc głupie. Zwierzę ma być odpowiednio karmione i karma powinna być oczywiście maksymalnie pełnowartościowa. Na pewno dobrym wyborem jest karma dla psa Wiejska Zagroda. Ręka człowieka powinna kojarzyć mu się tylko i wyłącznie pozytywnie, czyli jako dająca jedzenie, a nie zabierająca je. A to oznacza, że…

Naukę należy rozpocząć od początku

Wiele psów zupełnie nie broni zasobów i w żadnym wypadku nie powarkuje na opiekunów. Jednak są takie zwierzęta, które to robią i przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Przede wszystkim człowiek od początku musi dawać zwierzęciu pozytywne bodźce, czyli kojarzyć się psiakowi z osobą, która daje, a nie zabiera. Dlatego też od początku powinniście dodawać do miski psa karmę, tak, aby widział, że dajecie mu jedzenie, a nie chcecie zabrać. A gdy pies je to należy poczekać, a następnie gdy skończy dać mu jeszcze małą porcję jedzenia. W ten sposób zwierzę nauczy się i zrozumie, że opiekun jest od dawania i nigdy nie zabiera. Absolutnie nie można się też zgodzić na to, by dzieci przeszkadzały psu w jedzeniu czy też spaniu, bo zwierzę ma prawo do odpoczynku i jedzenia w spokoju i tego nie można mu zakazać. Jeżeli zależy Wam, by i Wasze dziecko nawiązało odpowiednią relację ze zwierzęciem, możecie dać dziecku do ręki kilka smakołyków czy suszonego mięsa, a następnie pokazać mu jak ma dawać pieskowi te smakołyki. Czasami proste rzeczy dają naprawdę duże efekty.

Z czego może wynikać agresja miskowa?

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele. Jeżeli pies był źle traktowany w wieku szczenięcym, to potem może się okazać, że uważa, iż musi walczyć o jedzenie. Także błędy wychowawcze, które Wy popełnicie w stosunku do niego będą powodować to, iż jego zachowanie niekoniecznie będzie odpowiednie. Kolejną przyczyną agresji miskowej i bronienia zasobów jest podawanie zbyt małej ilości karmy. Cóż, niestety często się okazuje, że choć daje się dużo karmy, to jednak zwierzak może być głodny. Dlatego należy wybierać dobrej jakości karmę, która posiada dużą zawartość mięsa. Najlepiej jeżeli jest też bez zboża. Doskonałym przykładem jest karma Wiejska Zagroda. Jest ona bardzo dobrze przyswajalna i zwierzęta za nią przepadają.

Dobre jedzenie ma duże znaczenie

Dobre jedzenie jest ważne nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt. Stąd też nie można na jedzeniu oszczędzać. Dobrej jakości karmy są owszem droższe od tych, które można zakupić w marketach, ale ich skład jest lepszy, dużo lepszy. Takie pokarmy są też bardzo dobrze przyswajalne i nie powodują dyskomfortu trawiennego. Oczywiście musimy jeszcze wspomnieć, że są zdecydowanie bardziej pożywne, co z kolei przekłada się na to, że są bardziej sycące i zwierzak nie chodzi cały dzień głodny.

Jeżeli pojawią się problemy wychowawcze z psem, to tylko pozytywne bodźce mogą pomóc. Ale jeżeli nadal sobie nie radzicie bądź boicie się, iż popełnicie błąd, to wtedy warto zgłosić się do behawiorysty, który rzeczywiście udzieli Wam rad, jak pracować z psem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *