5 zasad dbania o zdrowie zwierzaka

Zwierzę domowe jest jak członek rodziny – jeśli jesteś posiadaczem kota, psa lub innego pupila, z pewnością wiesz, że codzienne spacery i porcja jedzenia nie wystarczą, by był szczęśliwy i zdrowy. Dowiedz się, jak zapewnić mu doskonałe warunki. Poznaj 5 zasad dbania o zdrowie zwierzaka, opracowanych przez angielskich specjalistów z Rady Dobrostanu Zwierząt (Farm Animals Welfare Council).

5 zasad dbania o zdrowie zwierzaka

1. Właściwe żywienie pupila

Aby Twój zwierzak był zdrowy i szczęśliwy, warto zwrócić uwagę na jego odżywianie. Wprowadź w jego menu produkty dobrej jakości, które nie szkodzą pupilowi, oraz dopilnuj, aby jego posiłki, a także przekąski były wartościowe i odpowiednio zbilansowane.

2. Zadbaj o jego zdrowie

Dbałość o zdrowie to oczywiście coś więcej, niż tylko regularne szczepienia i wizyty u weterynarza. Ty także na codzień możesz przyczynić się do zdrowia swojego pupila: skontroluj po spacerze, czy zwierzak nie padł ofiarą kleszcza, nie ma zadrapań lub ranek na skórze. Szczotkuj mu sierść szczotką, która delikatnie rozczesuje i masuje ciało, jeśli to koniecznie zabieraj go na strzyżenie lub trymowanie sierści oraz skracanie pazurków. Ważna jest też higiena jamy ustnej twojego pupila. W sklepach zoologicznych znajdziesz m.in. pasty o smaku przyjemnym dla zwierząt i specjalne szczoteczki do czyszczenia uzębienia.

3. Zapewnij mu aktywność fizyczną

Zwierzaki są bardzo aktywne i uwielbiają ruch! Nie tylko na spacerze, również w domu chętnie bawią się i dokazują. Dlatego postaraj się, aby miały do tego warunki. Króliki i gryzonie uwielbiają specjalnie przygotowane zabawki: tunele kryjówki, kołowrotki. Kotu bardzo przypadnie do gustu drapak w formie domku do wspinania. Wszelkiego rodzaju zabawki, które można ganiać lub aportować lubi wiele czworonogów.

4.Zadbaj o jego intelekt!

Twój zwierzak z tygodnia na tydzień staje sie mądrzejszy i chętnie uczy się nowych rzeczy, dlatego zapewnij mu rozrywkę intelektualną, i do zabawy wprowadzaj zadania rozwijające inteligencję twojego pupila.

5. Zapewnij mu poczucie bezpieczeństwa

To bardzo ważny punkt. Każdy zwierzak chce czuć miłość! Dlatego powinien wiedzieć, że jest kochany i czuć się z tobą bezpieczny, a jego legowisko i dom, w którym żyje muszą być wolne od wszelkiego rodzaju zagrożeń.

Więcej fachowych porad na temat pielęgnacji, opieki i radości z posiadania zwierzaka poznasz na portalu https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *