4 zasady bezpiecznej zabawy psów

Jako właściciel czworonoga zapewne zależy Ci na tym, aby Twój pies miał udane relacje nie tylko z ludźmi, ale także z innymi psami. Dla zdrowia psa bardzo ważny jest również ruch. Łatwo zaspokoić te psią potrzebę właśnie pozwalając swojemu pupilowi na zabawę z innymi psami. Jako właściciel psa powinieneś jednak wiedzieć, kiedy warto zainterweniować, gdy psa zabawa wymyka się spod kontroli. Jak powinna wyglądać bezpieczna zabawa psów? Kiedy należy wziąć sprawy w swoje ręce i rozdzielić czworonogi? Jeżeli chcesz znaleźć odpowiedzi na te, a także inne pytania, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Zapraszamy do lektury!

Jak powinna wyglądać prawidłowa zabawa psów?

Jeżeli bacznie obserwujesz psie zabawy, możesz zauważyć, że zwierzęta te zazwyczaj bawią się w berka lub zapasy. Zasady pierwszej z nich są bardzo proste i przypominają zabawę, którą znamy również z naszego dzieciństwa. Jeden pies ucieka, a drugi stara się go dogonić. Zabawa w berka w świecie psów jest symulacją polowania drapieżnika na ofiarę. Przy zabawie w zapasy psy starają się powalić swojego przeciwnika na ziemię, a gdy im się to uda podgryzają jego łapy czy pysk. Zapasy są udawaną walką psów.

Terminy symulacja czy udawana zabawa są tu niezwykle istotne. Granica między zabawą a konfliktem może być cienka, dlatego należy obserwować zabawę psów i w razie niepokojących sytuacji interweniować. Psy swoją mową ciała i zachowaniem cały czas komunikują się między sobą, pokazując, że „polowanie” czy „walka” są tylko zabawą. Warto pamiętać o tym, że każdy pies zachowuje się podczas zabawy nieco inaczej, co jest związane z jego charakterem. Pewne rasy psów np. charty wolą zabawę w berka, podczas gdy inne np. pitt bulle chętniej bawią się w zapasy.

Zasady psiej zabawy – o czym jeszcze warto pamiętać?

  • Psy powinny się wcześniej poznać

Psy komunikują się ze sobą poprzez zapach oraz mowę ciała. Warto wiedzieć, że pies będzie najlepiej bawił się z innym psem, którego zna. Jeżeli Twój pies zaczyna bawić się z zupełnie obcym psem, możesz zauważyć, że jego zachowanie będzie nieco inne niż w kontaktach z czworonogami, które dobrze zna. Podczas pierwszych kontaktów psy są często niepewne, ich ciała są sztywne, a ruchy szybkie i dość nerwowe. W pierwszych kontaktach psy są nieufne, ponieważ jeszcze się nie znają i nie mają do siebie zaufania. Aby psy naprawdę dobrze się ze sobą bawiły, muszą się lubić i sobie ufać. Bez wcześniejszego zapoznania się jest to praktycznie niemożliwe. Zazwyczaj przy pierwszych kontaktach psy zachowują się niepewnie i dosyć nerwowo, ponieważ najpierw skupiają się na tym, aby poznać swoje siły i przetestować siebie nawzajem.

  • Role psów powinny być wyrównane

Podczas zabawy role psów powinny być wyrównane. Co to właściwie oznacza? Żaden pies nie powinien wyraźnie dominować, role psów podczas zabawy powinny się odwracać. W czasie zabawy w berka raz jeden pies powinien gonić, a następnie role powinny się odwrócić i on powinien być goniony. W przeciwnym razie zabawa może przerodzić się w konflikt lub nękanie jednego z psów.

  • W czasie zabawy psy robią sobie przerwy

W czasie prawidłowej zabawy psy robią sobie krótkie przerwy, a można to zaobserwować na różne sposoby. Czasem po prostu kładą się na ziemi i po chwili kontynuują zabawę, zwykle zmieniając dotychczasowe role. Czasem też zatrzymują się na chwilę, unikają kontaktu wzrokowego i po kilku sekundach wznawiają zabawę. Mogą też na przykład przekierować swoją uwagę na coś innego np. zacząć wąchać trawę. Przerwa umożliwia psom złapanie oddechu oraz pomaga obniżyć poziom emocji. Przerwa pokazuje drugiemu psu, że berek czy zapasy to tylko wspólna zabawa, a nie walka.

  • Zabawa trwa określoną ilość czasu

Psy zazwyczaj bawią się krótko, ale intensywnie. Zazwyczaj trwa to kilka luk kilkanaście minut. Następnie ich uwaga jest przekierowana na inną czynność. Jeśli wzajemne gonitwy lub podgryzanie są bardzo intensywne i długotrwałe, a psy nie robią sobie przerw i nie chcą zakończyć interakcji, to na pewno nie jest to zabawa. W takim przypadku to raczej próba zademonstrowania drugiemu psu swojej prędkości lub siły.

Psy uwielbiają wspólne zabawy z innymi czworonogami. Każdy właściciel jednak powinien znać psie zachowania, które powinny być dla niego alarmujące w sytuacjach niebezpiecznych. Mamy nadzieje, że ten wpis dostarczył Ci jeszcze więcej wiedzy o Twoim czworonożnym przyjacielu. Pamiętaj również o tym, że każdy pies powinien mieć swój kaganiec. To szczególnie ważne podczas wizyty u weterynarza czy podróży komunikacją miejską. Kagańce dla psów w sklepie Babuzoo to produkty, dzięki którym zadbasz o bezpieczeństwo oraz komfort Twojego psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *