Zaparcia u psa – jak mu pomóc?

Zaparcia u psa to problem wyjątkowo przykry, który zdecydowanie obniża jego samopoczucie, wiąże się z ogromnym dyskomfortem, a niejednokrotnie także z bólem. Nie można tego stanu bagatelizować, bowiem wśród jego przyczyn znajdują się także te bardzo poważne, bezpośrednio zagrażające życiu zwierzęcia! Czym jest zaparcie u psa? Jak pomóc pupilowi, który się z nim zmaga? Sprawdź!

Zaparcia u psa – co to jest?

Zaparcie, nazywane także m.in. obstrukcją lub zatwardzeniem, to niemożność oddania kału bądź utrudnione oddawanie stolca. U psów zaparcie objawia się wielokrotnymi, najczęściej niestety nieskutecznymi próbami wypróżnienia się, w trakcie których czworonóg jest widocznie pobudzony, zestresowany. Jeśli próba wypróżnienia powoduje ból, dodatkowo pies może piszczeć. Dolegliwość ta nie musi oznaczać od razu poważnych problemów zdrowotnych. Jeżeli zdarza się sporadycznie i trwa krótko, raczej nie ma powodu do niepokoju. Niemniej nie należy tego lekceważyć. W przypadku, gdy zaparcia zdarzają się często lub/i trwają długo, a do tego czworonóg ma gorszy nastrój, traci apetyt, jest osowiały, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii!

Zaparcia u psa – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn tej przykrej i męczącej dolegliwości. Niektóre są stosunkowo błahe, niegroźne i szybko można je wyeliminować, podejmując kilka prostych działań. Niestety zdarza się, że zaparcie jest objawem niebezpiecznych stanów i chorób, które wymagają natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii.

Bardzo częstą przyczyną zaparć jest po prostu nieprawidłowa dieta. Niezbilansowana karma, uboga w wysokiej jakości tłuszcze i błonnik pokarmowy, może przyczyniać się do zaparć. Podobnie jak karmienie psa resztkami ze stołu, w szczególności dużą ilością kości. Ponadto na zaparcia często cierpią psy niewłaściwie nawadniane lub wręcz odwodnione, a także te, które nie mają zapewnionej wystarczającej dawki aktywności fizycznej.

Na szczęście powyższe przyczyny łatwo wyeliminować w kilku prostych krokach, o czym szerzej poniżej. Zaparcia mogą jednak być objawem m.in. niedrożności i zapalenia jelit, przepukliny oraz nowotworów układu pokarmowego. Jeśli więc obserwujesz niepokojące zmiany w wyglądzie i zachowaniu psa, nie stawiaj samodzielnej diagnozy, ale udaj się na konsultację.

Zaparcia u psa – jak pomóc pupilowi?

Jeśli lekarz, po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badań, wyeliminuje niebezpieczne choroby, skup się na wprowadzeniu kilku prostych zmian w codziennym funkcjonowaniu czworonoga. Po pierwsze dieta. Zmień dotychczasowy sposób żywienia na wysokiej jakości karmę, która wspiera prawidłowe działanie układu pokarmowego, jak np. karmy specjalistyczne SPECIFIC™. Zrezygnuj, przynajmniej tymczasowo z podawania psu surowych i suszonych kości.

W ramach przekąski i urozmaicenia diety serwuj czworonożnemu przyjacielowi smaczne warzywa bogate w błonnik, jak m.in. marchew, seler, brokuły. Możesz też podawać mu wywar z siemienia lnianego (możesz wymieszać go z karmą). Dbaj o regularne nawadnianie psa. Pilnuj, aby zawsze miał dostęp do świeżej wody. Jeśli problem zaparć jest poważny, sięgnij po karmę mokrą.

Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej. Nie musi ona być bardzo intensywna, ale każdego dnia pies powinien zażyć dawki ruchu – oczywiście dostosowanej do jego potrzeb i możliwości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *