Jak wybrać krewetkarium? Podpowiadamy!

Morski świat fascynuje swoim pięknem i tajemniczością. Nic więcej dziwnego, że wiele osób pragnie posiadać we własnym mieszkaniu jego niewielki kawałek. Niestety, ze względu na potrzeby podwodnej fauny często konieczne jest nabycie bardzo dużego akwarium, na które nie każdy może sobie pozwolić. Szczęśliwie istnieje doskonała alternatywa w postaci równie fascynującego i pięknego krewetkarium. W związku z tym wielu początkowych fascynatów zadaje pytanie, jak wybrać krewetkarium. Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć w poniższym artykule.

Wybór krewetkarium – od czego zacząć?

Chociaż nie każdy zdaję sobie z tego sprawę, to przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonego i idealnego zbiornika w pierwszej kolejności należy się dowiedzieć, jakie krewetki będą się w nim znajdować. Należy pamiętać, że krewetki to bardzo liczna rodzina skorupiaków, która obejmuje różnorodne gatunki o odmiennych zapotrzebowaniach. W związku z tym, aby wybrać idealne krewetkarium, trzeba wiedzieć jakie krewetki będą go zamieszkiwać oraz jakie będą ich potrzeby.

Odpowiedni zbiornik najłatwiej będzie znaleźć, jeżeli zdecydujemy się na hodowlę stosunkowo mało wymagających krewetek. Przykładem mogą być powszechne krewetki z rodziny neocardina. Reasumując pamiętajmy, że w przypadku różnych gatunków krewetek konieczna jest m.in. inna twardość węglanowa wody, twardość ogólna oraz inne pH. Jeżeli jednak już podjęliśmy decyzję co do gatunku krewetek, to można się zacząć zastanawiać jakie krewetkarium wybrać. Oczywiście o ile wcześniej doskonale poznaliśmy wszystkie potrzeby wybranej rodziny krewetek!

Jak duże krewetkarium kupić?

Kolejną rzeczą, na którą należy się zastanowić, zanim zakupione zostanie krewetkarium to, gdzie będzie ono położone. Nabywając krewetkarium należy pamiętać, że ze względu na ryzyko nadmiernego rozwoju glonów konieczne jest jego umiejscowienie w miejscu nienarażonym na nadmierne promieniowanie świetlne. Ponadto nie może być to miejsce, w którym istnieje ryzyko gwałtownej zmiany temperatury otoczenia. Pamiętajmy również, że wybrana lokalizacja powinna pozwolić na położenie akwarium na wysokości od 80 do 120 cm. Dzięki temu uzyska się nie tylko dobre wgląd w krewetkarium, ale również pozwoli to na łatwą obsługę zbiornika. W wybranym miejscu koniecznie musi znajdować się gniazdo lub przedłużacz z kilkoma wejściami. Dzięki poznaniu idealnego miejsca wiemy, na jak duży zbiornik może sobie pozwolić!

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z krewetkami zastanawia się nad zakupem niewielkiego i estetycznego okrągłego akwarium, które może być postawione m.in. na biurku. Należy jednak pamiętać, że jest to jedna z najgorszych rzeczy, jakie można zrobić. Umieszczając krewetki w takich warunkach, bez odpowiedniej przestrzeni, grzałki, filtra oraz wystarczającej ilości tlenu skazujemy zwierzęta na szybką lub powolną śmierć. Tym bardziej, jeżeli będzie do akwarium okrągłe. Należy pamiętać, że minimalna objętość akwarium dla krewetek to 10l. Niemniej jednak jest to ilość wody, w której utrzymanie odpowiedniej równowagi biologicznej może być wyjątkowo trudne. Z tego względu zdecydowanie zaleca się większy litraż. Początkowy pasjonat powinien wybrać akwarium o pojemności minimum 25l w. Tylko w takiej sytuacji można liczyć na stosunkowo łatwe utrzymanie równowagi biologicznej. Jeżeli takie akwarium zajmie zbyt dużą powierzchnię, warto zrezygnować z pomysłu prowadzenia krewetkarium.

Krewetki pływają!

Chociaż prawdą jest, że krewetki większość swojego czasu spędzają na powierzchni chodząc i poszukując pożywienia, to mają one również umiejętność pływania, z której chętnie korzystają. Dlatego dobierając akwarium do krewetkarium należy zadbać nie tylko o litraż, ale również o powierzchnie. Innymi słowy, warto postawić na przestronne akwarium, w którym krewetki będą mogły swobodnie pływać! Odpowiednie akwarium na krewetki łatwiej znaleźć z internecie. Koniec końców sklep zoologiczny online może zaoferować znacznie szerszą gamę akwariów, aniżeli klasyczny sklep stacjonarny.

______________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości sklepu zoologicznego Tukan24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *