Domowe terrarium, co warto wiedzieć?

Zwierzęta egzotyczne stają się coraz popularniejsze. Są świetną alternatywą dla alergików oraz zapracowanych osób. Zwykle nie wymagają zbyt wiele uwagi, o ile mają dobrze skonstruowane terrarium. To właśnie na poziomie komplementowania miejsca do życia dla naszego gada wyrażamy swoją największą troskę o niego.

Podstawy domowego terrarium

Zaczynając przygodę z hodowlą zwierząt egzotycznych trzeba sobie uświadomić, ze nie będzie to tanie hobby. zwykle samo postawienie terrarium to koszt minimum kilkuset złotych. Na rynku mamy zarówno całe szklane terraria, jak i te z tworzyw sztucznych. Najlepiej sprawdzają się terraria z OSB ze szklanym przodem. Dzięki nacięciom w płycie zwierze ma dobrą wentylacje, a dzięki szklanemu przodowi może obserwować, co się dzieje wokół niego. Oczywiście wymiary domowego terrarium zależą od wymiarów dorosłego osobnika. W zbyt małym terrarium zwierzęta nie rozwijają się w pełni, mogą stać się apatyczne lub agresywne. Należy tez wziąć pod uwagę tryb życia zwierzęcia, ponieważ część z nich będzie potrzebowała terrarium wysokiego, aby żyć bez uszczerbku na zdrowiu.

Domowe terrarium, co warto o nim wiedzieć, aby zwierzak był zadowolony?

Złota zasada tworzenia warunków do życia gadom oraz innym zwierzętom egzotycznym mówi: ma być tak jak w naturze. To oznacza, że najpierw musimy zapoznać się z warunkami konkretnego gatunku na wolności. Większość terrariów będzie składać się z kilku podstawowych elementów wyposażenia:

  • żarówek- zwykle podzielonych na dwie kategorie: takie, które imitują światło dzienne, czyli żółte i takie, przy którym zwierzęta wypoczywają czyli światło nocne, niebieskie. Żarówki dostosowujemy do wielkości terrarium i jego mieszkańca. Zwykle pełnią także funkcje grzewczą, stad tez nie należy brać tych o zbyt dużej mocy, aby gada nie poparzyć.
  • podłoża- zwykle drobny, żółty piasek imitujący pustynie
  • maty grzewczej i kabla grzewczego- elementy konieczne zarówno przy dużych jak i małych osobnikach. Jako, ze zwierzęta egzotyczne które hodujemy w domach pochodzą zwykle z regionów bardzo ciepłych, nasza temperatura pokojowa nie tylko im nie wystarczy ale może także doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Kupując mate grzewcza warto zainwestować w taka, która posiada możliwość ustawiania temperatury.

Kiedy domowe terrarium jest już skompletowane, czas na zakup naszego nowego przyjaciela. Pamiętajcie, aby brać tylko zwierzęta ze sprawdzonych, zdrowych hodowli!

Domowe terrarium, co warto wiedzieć?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *