Czym karmić królika?

Czym karmić królika?

Podstawą diety każdego królika stanowi zielonki i siano, tworzą one 70% standardowej dziennej dawki żywieniowej. Pokarmy bogato-włókniste wspomagają perystaltykę, równoważą procesy fermentacyjne w jelitach, a także zapobiegają tworzeniu się bezoarów- jest to szczególnie istotne ze względu na budowę przewodu pokarmowego tych zwierząt. Kolejnym elementem są świeże oraz suszone zioła, a kolejnym warzywa. Pod koniec znajdują się owoce, powinny być podawane w ograniczonych ilościach ze względu na dość wysoką zawartość węglowodanów. Należy pamiętać, iż proporcje pozostałych produktów zmieniają się zależnie od wieku oraz trybu życia zwierzęcia.

Siano i zielonki.

Pozyskanie dobrej jakości siana, nie stanowi dla właściciela problemu, ponieważ producenci dbają o dobrą jakość ziół i trwa. Trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na jeden aspekt karmienia królików- jeżeli jako młode osobniki nie poznają jakiegoś „smaku”, możemy mieć problem z wprowadzeniem go w późniejszych etapach jego rozwoju. Warto korzystać też z samego sezony letniego, podczas którego możemy uzupełnić dietę o świeżą zieleninę np. trawę na świeżym powietrzu, pamiętając o tym, aby trawę pozyskiwać w miejscach oddalonych od dróg. Podając taką karmę zwierzętom, należy zawsze zwracać uwagę, aby była ona umyta i dobrze osuszona.

Zioła odpowiednie dla królika.

Ważnym składnikiem diety są zioła. Nie są one podstawą diety, jednak stanowią główne źródło mikro i makroelementów. Warto więc zapoznać się z rodzajami dostępnych ziół. W okresie wzrostu kości podlegają wtedy intensywnemu wzmocnieniu oraz wzrostowi. Dlatego niezbędne jest uzupełnienie diety zwierzaka o rośliny bogate w wapń np. szpinak, natka pietruszki, jarmuż, koniczyna, mięta, babki (szerokolistna i lancetowata), mniszek lekarski, nać selera, czarna rzepa czy pokrzywa.

Świeże warzywa i owoce.

To produkty odżywcze, ale zawierające sporo kalorii, dlatego należy pamiętać o podawaniu ich z rozsądkiem. W okresie wiosenno-letnim, kiedy są w najlepszej jakości wtedy dobrze podawać je w postaci „sałatki”, Dbając równocześnie o zapewnienie ruchu dla królika.

Karmy komercyjne.

Najczęściej polecane przez lekarzy weterynarii są granulaty, zbilansowane tak, aby zawierały dużą ilość włókna, oraz mikro i makroelementy. Dodatkowo odpowiednia twardość pomaga w dbaniu o uzębienie zwierzątka. Należy pamiętać, iż mieszanki ziaren, owoców i orzechów powinny być podawane wyłącznie jako element uzupełniający dietę gryzonia.

Podsumowując, chcąc przygarnąć królika, warto pamiętać o zbilansowanej diecie, która da gryzoniowi dużo energii oraz pozwoli mu rozwijać się zdrowo i w poprawny sposób. Czasami też urozmaicając mu pokarm poprzez owoce w odpowiedniej dawce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *