Czym charakteryzują się psy rasy maltańczyk?

Niewielkie, urocze, ale hałaśliwe maltańczyki skradły serca wielu psich wielbicieli. Na co dzień opieka nad nimi nie jest skomplikowana i czasochłonna, pod warunkiem, że właściciel zapewni im odpowiednie warunki. Co powinien jeść dorosły maltańczyk?

  1. Co powinna zawierać karma dla maltańczyka?
  2. Jedzenie dla szczeniąt, dorosłych psów i seniorów
  3. Mokra i sucha karma a psie alergie

Maltańczyki z reguły nie są zbyt wybredne – można im podawać zarówno gotową, suchą karmę, jak i jedzenie przygotowane w domu. W obu przypadkach trzeba jednak pamiętać, aby pożywienie było pełne niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych psu do prawidłowego funkcjonowania.

Co powinna zawierać karma dla maltańczyka?

Maltańczyki rzadko sprawiają problemy żywieniowe swoim właścicielom, ponieważ jedzą niemal każdą karmę dla psów małych ras i są zadowolone, jeśli dostaną ugotowane specjalnie dla nich pożywienie domowe. Jednak jeśli psu nie spodoba się smak karmy, z pewnością głośno powiadomi o tym właściciela. Zatem, czym karmić maltańczyka? Przede wszystkim, pożywieniem dostosowanym do wieku psa, a więc karmą przeznaczoną stricte dla dorosłego psa lub szczeniaka. Dobra karma dla maltańczyka, która pozytywnie wpływa na zdrowie psa, jest oparta na świeżym mięsie – stanowi ono źródło białka i dostarcza zwierzęciu energii do życia i zabawy. Jego uzupełnieniem mogą być warzywa i owoce. Maltańczyki to ogromne łasuchy, dlatego takie dodatki są w karmie mile widziane. Tym, czego powinno w niej zabraknąć, są zboża – w tym kontekście maltańczyki nie są wyjątkiem i nie potrzebują zbóż w diecie, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować na co dzień. Ich podawanie nie jest błędem, ale jeśli można zrezygnować z ich dodatku w diecie, warto to zrobić.

Jedzenie dla szczeniąt, dorosłych psów i seniorów

Maltańczyki należą do małych psów, a więc mają również małe żołądki. Takiego psa łatwo przekarmić, dlatego należy szczególnie uważać nie tylko na jakość, ale również ilość podawanej karmy. Na każdym etapie życia psu potrzebne są inne składniki odżywcze, i to również należy uwzględnić w diecie.

Najlepsza dla małego maltańczyka sucha karma będzie zawierała w sobie dużą ilość białka, witamin i tłuszczów. To składniki niezbędne do tego, aby pies mógł zdrowo rosnąć, jego kości i stawy były silne, a mózg odżywiony na tyle, że poradzi sobie z codziennymi wyzwaniami. Karma sucha dla szczeniąt psów małych ras jest bardzo kaloryczna, dlatego nie powinna być podawana psom dorosłym. Dla nich najlepsza karma to ta przeznaczona dla dorosłych osobników, a więc mniej kaloryczna i zawierająca mniejszą ilość witamin. Zupełnie odwrotnie niż senior – maltańczyk w „podeszłym wieku” jest już nieco leniwy, dużo śpi i niechętnie podejmuje aktywność fizyczną, zatem właściciel powinien dostosować dietę do jego indywidualnych potrzeb. Karma nie powinna być zbyt kaloryczna, ale jednocześnie bogatsza w witaminy niż karma dla psów dorosłych.

Mokra i sucha karma a psie alergie

Maltańczyki to małe psy z małymi żołądkami, ale wielkimi potrzebami, które często przeradzają się w alergie pokarmowe. Komponując żywienie dla maltańczyka, trzeba uważać na składniki, które mogą wywoływać objawy uczulenia. Jeśli takowe pojawią się po zjedzeniu karmy, należy szybko zamienić ją na inna mieszankę, w przeciwnym wypadku można łatwo doprowadzić do choroby pupila. Maltańczyki posiadają wrażliwy układ pokarmowy, dlatego podawanie im składników, które szkodzą ich zdrowiu, szybko da objawy w postaci problemów gastrycznych i pogorszenia samopoczucie zwierzęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *